akcja slyder

Akcja Lublin! Rozdział 1

Otwarcie wystawy: 24.02.2017 (piątek), godz. 20.00; after: godz. 21.00 (współpraca Opium Cafe)
Spotkanie z artystami: 25.02.2017 (sobota), godz. 12.00
Wystawa czynna do 19.03.2017 (wt.-niedz., godz. 12.00-19.00) [FINISAŻ]
Galeria Labirynt, ul. Popiełuszki 5
Wstęp wolny

Janusz Bałdyga, Włodzimierz Borowski, Zdzisław Kwiatkowski, Teresa Murak, Ewa Zarzycka
Kuratorzy: Paulina Kempisty, Waldemar Tatarczuk

Akcja Lublin! Rozdział 1 otwiera cykl prezentujący najistotniejsze wydarzenia z obszaru sztuki performansu w Lublinie – akcje, działania, manifestacje, interwencje oraz performansy w wykonaniu artystów polskich i zagranicznych.

Uczestnikami wystawy Akcja Lublin! Rozdział 1 są artyści związani z Galerią Labirynt, dla których performans był lub nadal jest istotną formą wypowiedzi artystycznej. Janusz Bałdyga, Zdzisław Kwiatkowski, Teresa Murak oraz Ewa Zarzycka należą do reprezentatywnego grona artystów polskich. Każdy z nich uczestniczył w życiu Galerii Labirynt w czasie, gdy było to miejsce spotkań z właśnie powstającym środowiskiem polskiej neoawangardy i prezentacji wiodących nurtów w sztuce lat 70. W kolejnych dekadach artyści ci regularnie wystawiali i występowali w Galerii Labirynt, niekiedy współtworzyli jej program.

Akcja Lublin! obejmuje wybrane performansy stanowiące ważny punkt odniesienia w twórczości każdego z ww. artystów. Są to wczesne prace zrealizowane w czasie studiów lub niedługo po ich ukończeniu. Niektóre z nich stały się emblematyczne dla historii polskiego performansu, jak np. Lady’s Smock Teresy Murak z 1975 roku. Odniesienie do twórczości Włodzimierza Borowskiego, artysty związanego z Lublinem, jest z kolei ważne w kontekście pierwszych działań zwiastujących nadejście nowej dziedziny sztuki, jaką stał się performans.

Prace zaprezentowane zostały w formie projekcji, zdjęć, ale także nowych instalacji i obiektów bazujących na zachowanych artefaktach. Tłem dla ekspozycji jest przegląd dokumentacji performansów z lat 1974-2016 z archiwum Galerii Labirynt.

Podczas wernisażu wystąpili artyści z Pracowni Sztuki Performance Galerii Labirynt prowadzonej przez Waldemara Tatarczuka: Kadidia Ba, Kamila Czosnyk, Candy Cyan, Andriy Helytovych, Jerzy Norkowski, Arutiun Sargsyan, Bernadetta Szymoniak, Olga Winiarczyk, Jenia Wladimirova.

Akcja Lublin! Rozdział 1, tekst towarzyszący wystawie