Historia o historii

Historia o pewnych historiach

Galeria Labirynt | Plaza, Lublin, ul. Lipowa 13 (wejście od ul. Ofiar Katynia)
Otwarcie: 1.05.2017 (poniedziałek), godz. 17.00
Wystawa czynna do 28.05.2017 (wt.-niedz., godz. 12.00-19.00)
Wstęp wolny

Oleksandr Burlaka, Hubert Czerepok, Szuper Gallery, Nikita Kadan, Zhanna Kadyrova, Volodymyr Kostyrko, Lada Nakonechna, Andriy Raczynskyi i Daniil Revkovskyi, Anastasiia Rudnieva, Natasha Shevchenko,  Kostyantyn Smolyaninov, Ewa Zarzycka

Kurator: Yaroslav Futymskyi

Wystawa powstała do przestrzeni nieczynnego muzeum historii kombinatu papierniczo-celulozowego w Ponince (Ukraina). Czy było to właściwe miejsce, by mówić o historii przywłaszczonej, a następnie unicestwionej? Odnoszące się do przeszłości prace artystów uczestniczących w wystawie zostały umieszczone wśród eksponatów, będących dokumentami historii prowincjonalnego miasteczka. Historii zatrzymanej – muzeum od dawna jest zamknięte, relacjonuje rzeczywistość sprzed wielu lat. Sama narracja jest już bardzo archaiczna i należy do przeszłości.

Przeniesienie wystawy z miejsca z wielowarstwową historią do neutralnej przestrzeni wystawienniczej, zlokalizowanej w centrum handlowym, jest ryzykownym eksperymentem. Czy historie pozbawione historycznego kontekstu nie stracą części swego znaczenia?