Noah Warsaw

„Chmury pędzące, Woda płynąca” – Nisji Lin / Noah Warsaw

13.07 – 10.08.2012

„Chmury pędzące, Woda płynąca” to prezentacja dokumentacji fotograficznej z performance wykonanego 5 grudnia 2011 r., na jeziorze przed świątynią taoistyczną w Xiaozhou (Chiny Południowe). Wystawa składa się z ponad 100 zdjęć, układających się w poetycką narrację o harmonijnym współistnieniu człowieka z naturą, poddawaniu się jej działaniu oraz o procesie przenoszenia energii natury na figurę ludzką. Jest to opowieść o sztuce, która daje możliwość intuicyjnego i konsekwentnego „poznawania”.

Widzenie lub niewidzenie obrazu odbitego w wodzie zależy od kąta obserwacji względem lustra wody. Płaski zapis rzeczywistości przedstawionej na fotografii ukrywa więc niewidzialną sytuację przestrzenną.
Rekonstrukcja przestrzeni na podstawie dwuwymiarowego dokumentu jest więc możliwa ale zawiera w sobie tajemnicę, na istnienie której zwracam uwagę”. [Noah Warsaw]

Nisji Lin – ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Guangzhou, w 2009 r. Jest historyczką sztuki, kuratorką projektów multimedialnych realizowanych w Chinach i Europie. Aktualnie współpracuje z Times Museum w Guangzhou (Kanton).

Noah Warsaw (Zygmunt Piotrowski) – ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie, w 1974 r. Jest współzałożycielem grupy Black Market – słynnej, występującej na całym świecie, międzynarodowej grupy artystów performance. W swej praktyce artystycznej odnosi się do sztuki Wschodu, jego działania mają charakter medytacyjny.

Otwarcie wystawy – 13.07 (piątek), godz. 19.00, ul. Grodzka 3

Kuratorka: Paulina Kempisty