Sławomir Marzec

„Wszystko; czyli obraz i obrazy” – Sławomir Marzec

21.06. – 20.07.2012

Wystawa podejmuje refleksję nad dzisiejszym paradoksem obrazu – niemożliwością jednego pełnego  i ostatecznego obrazu oraz jego nieredukowalną fragmentarycznością. Artysta prezentuje tu swoisty traktat nad obrazem i widzialnością, na nowo stawia pytania o ich sens i wartość w kontekście późnej nowoczesności.

Cykl składa się z kilkunastu obrazów zbudowanych z niewielkich punktowych drobin wszystkich kolorów. Daje to efekt nieustającej pulsacji, gdzie kształty jednocześnie pojawiają się i zanikają; gdzie forma istnieje na poziomie sugestii, czy przeczucia. Obrazy te są jednak różne, choć ich odmienność stanowi dopiero zadanie i wyzwanie dla naszej wyobraźni i zmysłów.

Sławomir Marzec (ur. 1962) – ukończył malarstwo na ASP w Warszawie. Jest również absolwentem Maisterschule Diploma Kunstakademie w Dusseldorfie. Od 1988 roku pracuje na Wydziale Malarstwa ASP w Warszawie. Od 2003 jest profesorem KUL. Otrzymał stypendium Ministerstwa Kultury i Sztuki, Socrates Foundation Nowy Jork oraz Funduszu Promocji Twórczości. Jego prace znajdują się w zbiorach m.in.: CSW Zamek Ujazdowski Warszawa, Museum Modern Art Hunfeld, Galerii`72 Muzeum Okręgowe Chełm, BWA Sandomierz, CRP Orońsko, Art/Omi Foundation USA.