GaleriaLabirynt

A A A

Tytuł wystawy Trzy plagi został zaczerpnięty z wydanej w 1993 roku książki Ryszarda Kapuścińskiego Imperium.  Autor ostrzega w niej: „Światu grożą trzy plagi, trzy zarazy. Pierwsza – to plaga nacjonalizmu. Druga – to plaga rasizmu. Trzecia – to plaga religijnego fundamentalizmu. Te trzy plagi mają tę samą cechę, wspólny mianownik – jest nim agresywna, wszechwładna, totalna irracjonalność”.

Zaprezentowane podczas wystawy prace odnoszą się bezpośrednio do zawartych w cytacie „plag” lub innych niebezpieczeństw, jak chociażby powracający dziś faszyzm. Wszystkie wymienione problemy mają złożony charakter i stanowią bogaty obszar badawczy dla wielu teoretyków i uczonych. Jednak dla rosnącej liczby ludzi jest to już nie tylko teoria, a coraz bardziej widoczne i odczuwalne zagrożenie dnia codziennego. Wymienione zjawiska nasilają się, w mniejszym lub większym stopniu, nie tylko w Polsce i Europie, ale w wielu innych miejscach na świecie. Takie pojęcia jak naród, rasa, religia są coraz częściej wykorzystywane przez organizacje populistyczne i neofaszystowskie. Przestają być tylko hasłami, stając się fundamentem programów partii politycznych. Tytułowe plagi traktujemy w kontekście wystawy jako punkt wyjścia, w rzeczywistości jako jedne z wielu zagrażających światu katastrof, których wspólnym mianownikiem jest nienawiść, nietolerancja i polityka poszukiwania wroga i niepohamowana ekspansywność człowieka. Prace, które zaprezentujemy podczas wystawy powstały w rożnym czasie i w rożnych kontekstach, wszystkie jednak są wynikiem niepokoju, niezgody, krytyki wobec rzeczywistości i ludzi, którzy wciąż są „gotowi na przemoc”.

Wystawa, podczas której zaprezentujemy ogółem dzieła 43 artystek i artystów, będzie miała dwie części. Na jednej z nich, do której zaproszone zostały wybrane artystki i artyści polscy zaprezentowane zostaną prace w formie cyfrowej: filmy wideo, zdjęcia, animacje i prace dźwiękowe. Drugą część stanowić będą prace urodzonych po 4 czerwca 1989 r. studentek/absolwentek oraz studentów/absolwentów wyższych szkół artystycznych, wyłonione w trybie otwartego naboru. Prace te wykonane są w rożnych mediach.

Data otwarcia wystawy – 1 września – nie jest przypadkowa i wiąże się z 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej. Wystawa wpisuje się także w działania ogólnopolskiego, nieformalnego porozumienia osób, instytucji, ruchów społecznych, samodzielnych kolektywów oraz indywidualnych aktywistek, aktywistów, artystek i artystów, którzy wspólnie pracują nad stworzeniem dużej sieci antyfaszystowskich i antywojennych wydarzeń kulturalnych i działań społecznych związanych z Rokiem Antyfaszystowskim.

 


Strona korzysta z plików cookies. Zapoznaj się z polityką prywatności i klauzulą informacyjną o przetwarzaniu danych osobowych. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na używanie cookies.