06

Akademia Dokumentalna | seanse filmowe dla szkolnych grup zorganizowanych

Akademia Dokumentalna to projekt edukacyjny dla grup zorganizowanych ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Każde spotkanie składa się z projekcji filmu (60-90 min) oraz warsztatów (45 min) związanych z tematyką prezentowanego filmu.
Pokazy odbywają się w Galerii Labirynt (ul. Popiełuszki 5).
Koszt uczestnictwa: 5zł/os.

Prosimy o wcześniejsze ustalenie terminu (między 5 marca a 30 kwietnia 2018). Zapisy prowadzi Emilia Lipa w godz. 9.00-12.00: emilia.lipa@labirynt.com / tel. +48 81 466 59 20 wewn. 32.

1) dla widzów w wieku 9-12 lat

Dla uczniów i uczennic szkół podstawowych proponujemy blok filmowy „Działasz!”, składający się z trzech filmów krótkometrażowych.
Jeśli czegoś bardzo pragniemy lub coś nam się nie podoba i chcemy to zmienić – to trzeba wziąć sprawy w swoje ręce. Zawsze znajdzie się wyjście. Bohaterowie prezentowanych filmów pokazują, jak wiele zależy od naszego zaangażowania, wiary i… fantazji.

JESSER I TRZCINA CUKROWA
reż. Godelieve Eijsink, Holandia, 2016, 15 min
Nikaragua to kraj, gdzie zawsze jest ciepło i można bawić się na polach trzciny cukrowej. Brzmi wspaniale, ale nie dla naszego bohatera. Jesser kocha wszystkie rośliny oprócz trzciny cukrowej. Jego tata, tak jak inni mężczyźni w wiosce, musi pracować na plantacji trzciny. To jedyna praca w okolicy. Poznajemy świat pełen trudności, ale i wiary, że można zmienić swój los.

KROWA, KTÓRA MIAŁA BYĆ KONIEM
reż. Denise Janzée, Holandia, 2016, 18 min
Jantien (15 lat) mieszka na wsi i zawsze bardzo chciała mieć konia, niestety, to niemożliwe. Dlatego postanowiła krowę Mo traktować jak konia. Po kilku treningach krowa nauczyła się galopować, a nawet wystartowała w zawodach. Film pokazuje, że wystarczy zmienić punkt widzenia, aby mieć to, czego się chce.

KRÓLOWA PSZCZÓŁ
reż. Ellen Vloet, Holandia, 2015, 16 min
Pien ma 10 lat i kiedy dowiaduje się, że pszczoły mogą na zawsze zniknąć z naszego świata, zaczyna działać! Rozdaje sąsiadom informacyjne ulotki i opiekuje się ulami na własnym podwórku. Pien walczy o pszczoły, ale również o swoje zdrowie, ponieważ choruje na raka. Poznajcie losy tej dzielnej dziewczynki!

Temat lekcji: Dzięki współpracy mogę więcej!

2) dla widzów w wieku 12-18 lat

ZJEDZ TO!
reż. Grant Baldwin, Kanada, Wielka Brytania, USA 2014, 74 min
Film śledzi proces marnotrawienia jedzenia zarówno podczas produkcji żywności, jak i w naszych domach. Okazuje się, że wyrzucamy do kosza aż 50% żywności, którą produkujemy, bo nieatrakcyjnie wygląda. Twórcy filmu przez 6 miesięcy nie kupowali jedzenia, lecz żywili się produktami, które trafiłyby na śmietnik. Wynik eksperymentu okazał się szokujący. Film ujawnia filozoficzny aspekt marnowania żywności, dewastująco wpływającego na planetę.

Temat lekcji: Jak jeść świadomie?

 

***

Akademia Dokumentalna jest jedynym w Polsce programem edukacyjnym w całości opartym na filmach dokumentalnych. Naszą misją jest zainteresowanie młodego widza filmem dokumentalnym, gatunkiem kina niezwykle popularnym na całym świecie. Program realizowany jest dla szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Filmy pochodzą z DOCS AGAINST GRAVITY FILM FESTIVAL, jednego z największych festiwali filmów dokumentalnych na świecie, zdobywcy prestiżowej nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii: najważniejsze międzynarodowe wydarzenie filmowe w Polsce. Z bogatej oferty festiwalowej do programu Akademii zostały wybrane filmy, które pomagają młodym ludziom budować swoją tożsamość, otwierają oczy na różnorodne tematy i wpisują się w nową podstawę programową wielu przedmiotów szkolnych.
Strona Akademii Dokumentalnej
www.facebook.com/AkademiaDokumentalna
against-gravity-małe logo_Akademii1