slyder akademia

Akademia Dokumentalna | seanse filmowe dla szkolnych grup zorganizowanych

Akademia Dokumentalna to projekt edukacyjny dla grup zorganizowanych ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Każde spotkanie składa się z projekcji filmu (60-90 min) oraz warsztatów (45 min) związanych z tematyką prezentowanego filmu.
Pokazy odbywają się w Galerii Labirynt (ul. Popiełuszki 5).
Koszt uczestnictwa: 5zł/os.

1) dla widzów w wieku 9-12 lat

Blok filmowy „Przyjaźń”
Dzikie przygody, wygłupy i sekrety. Znacie się od lat, wiecie o sobie wszystko. Przyjaźń daje wam coś bardzo ważnego, nie czujecie się samotni, zawsze możecie z kimś pogadać, mimo zmian i przeciwności. Filmy w tym bloku pokazują, jak ważną rolę odgrywa przyjaźń w naszym życiu.

ŚWIAT KIM I BOBA
reż. Sanne Rovers, Holandia, 2016, 16 min
Kim i Bob są przyjaciółmi od urodzenia. Zawsze doskonale razem się bawili, łączą ich niesamowite przygody. Przez wiele lat wspólnie tworzyli fantastyczną scenerię do swojego filmu animowanego. I tak było przez 13 lat. Aż przyszedł czas dojrzewania. Kim coraz częściej wolała spędzać czas z przyjaciółkami, a Boba ten świat nie interesował, on wciąż chciał się po prostu bawić. Jak zmieniają się nasze przyjaźnie z lat dziecięcych? Czy dojrzewanie wpływa na nasze więzi z bliskimi, i czy zawsze musi tak być?

ROCKNROLLERS
reż. Daan Bol, Holandia, 2016, 25 min
Morgana’s Illusion to zespół rockowy, który tworzy trzech kumpli: Sia (15 lat ), Bas (14 lat) i Vince (13 lat). Mają odlotowy styl, słuchają psychodelicznego rocka, spędzają wspólnie czas na próbach i rozmowach… Wszystko się zmienia, kiedy Sia zaczyna chorować na depresję. Granie w okrojonym składzie nie jest tym samym, ale zespół cierpliwie czeka na swojego frontmena. Film opowiada o męskiej przyjaźni, w której wspólne tworzenie muzyki jest najlepszym wsparciem w trudnych chwilach. Świetny „rockument” dla rodziców i ich nastoletnich dzieci.

Temat lekcji po projekcji: Przyjaźń buduje siła naszych relacji z innymi.

2) dla widzów w wieku 12-18 lat

KREW W MOIM TELEFONIE
reż. F. Piasecki Poulsen, Dania, 2010, 56 min
Reżyser tego filmu ujawnia wstrząsające powiązania przemysłu telefonii komórkowej z nielegalnym wydobyciem surowców w Kongo. Każda wykonana przez komórkę rozmowa napędza zbrodniczy biznes, pomnażając dochody nielegalnych kopalni surowców mineralnych. Kongo, które posiada tak olbrzymie i bogate złoża surowców mineralnych, od lat ogarnięte jest wojną, w której do tej pory zginęło już prawie 5 milionów ludzi. Film jest opowieścią o współczesnym idealiście, który obnaża prawdziwe oblicze wielkich korporacji. Stanowi też głos w sprawie globalizacji.

Temat lekcji po projekcji: Etyka wielkich korporacji. Czy idealizm może wygrać z regułami współczesnego świata?

Warsztaty prowadzi Michał Wolny.

Michał Wolny – trener, z wykształcenia magister socjologii, w praktyce – aktywista i działacz organizacji pozarządowych. Koordynuje projekty społeczne i edukacyjne w Towarzystwie dla Natury i Człowieka, współpracuje z Polską Zieloną Siecią w projektach konsumenckich, z Centrum Edukacji Obywatelskiej w programach ekorozwojowych i z siecią Miasta Dla Rowerów w edukacji rowerowej. Działa w lokalnych grupach nieformalnych, m.in. Porozumienie Rowerowe, Lubelska Akcja Lokatorska czy też Jedzenie Zamiast Bomb. Pasjonat oddolnych inicjatyw społecznych.

ZAPISY: tel. 466 59 20 wewn. 32 / emilia.lipa@labirynt.com. Zapisy są prowadzone od wtorku do piątku w godzinach 9.00-16.00.

 

***
Akademia Dokumentalna jest jedynym w Polsce programem edukacyjnym w całości opartym na filmach dokumentalnych. Naszą misją jest zainteresowanie młodego widza filmem dokumentalnym, gatunkiem kina niezwykle popularnym na całym świecie. Program realizowany jest dla szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Filmy pochodzą z DOCS AGAINST GRAVITY FILM FESTIVAL, jednego z największych festiwali filmów dokumentalnych na świecie, zdobywcy prestiżowej nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii: najważniejsze międzynarodowe wydarzenie filmowe w Polsce. Z bogatej oferty festiwalowej do programu Akademii zostały wybrane filmy, które pomagają młodym ludziom budować swoją tożsamość, otwierają oczy na różnorodne tematy i wpisują się w nową podstawę programową wielu przedmiotów szkolnych.

Strona Akademii Dokumentalnej
www.facebook.com/AkademiaDokumentalna

against-gravity-małelogo_Akademii1

_____________________

na górze: kadr z filmu Rocknrollers