06

Akademia Dokumentalna | seanse filmowe dla szkolnych grup zorganizowanych

Akademia Dokumentalna to nowa propozycja dla grup zorganizowanych ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Każde spotkanie składa się z projekcji filmu (60-90 min) oraz warsztatów (45 min) związanych z tematyką prezentowanego filmu.
Koszt uczestnictwa: 5zł/os.

Konieczne jest wcześniejsze ustalenie terminu (między 11 a 22 grudnia). Zapisy prowadzi Emilia Lipa: emilia.lipa@gmail.com / tel. +48 81 466 59 20 wewn. 32.

ZJEDZ TO! (>12 lat)
reż. Grant Baldwin, Kanada, Wielka Brytania, USA 2014, 74 min
Film śledzi proces marnotrawienia jedzenia zarówno podczas produkcji żywności, jak i w naszych domach. Okazuje się, że wyrzucamy do kosza aż 50% żywności, którą produkujemy, bo nieatrakcyjnie wygląda. Twórcy filmu przez 6 miesięcy nie kupowali jedzenia, lecz żywili się produktami, które trafiłyby na śmietnik. Wynik eksperymentu okazał się szokujący. Film ujawnia filozoficzny aspekt marnowania żywności, dewastująco wpływającego na planetę.

Temat lekcji po seansie: Jak jeść świadomie?

Dla dzieci w wieku 9-12 lat proponujemy blok filmowy „Działasz!”, składający się z trzech filmów krótkometrażowych:
JESSER I TRZCINA CUKROWA
reż. Godelieve Eijsink, Holandia, 2016, 15 min
Nikaragua to kraj, gdzie zawsze jest ciepło i można bawić się na polach trzciny cukrowej. Brzmi wspaniale, ale nie dla naszego bohatera. Jesser kocha wszystkie rośliny oprócz trzciny cukrowej. Jego tata, tak jak inni mężczyźni w wiosce, musi pracować na plantacji trzciny. To jedyna praca w okolicy. Poznajemy świat pełen trudności, ale i wiary, że można zmienić swój los.

KROWA, KTÓRA MIAŁA BYĆ KONIEM
reż. Denise Janzée, Holandia, 2016, 18 min
Jantien (15 lat) mieszka na wsi i zawsze bardzo chciała mieć konia, niestety, to niemożliwe. Dlatego postanowiła krowę Mo traktować jak konia. Po kilku treningach krowa nauczyła się galopować, a nawet wystartowała w zawodach. Film pokazuje, że wystarczy zmienić punkt widzenia, aby mieć to, czego się chce.

KRÓLOWA PSZCZÓŁ
reż. Ellen Vloet, Holandia, 2015, 16 min
Pien ma 10 lat i kiedy dowiaduje się, że pszczoły mogą na zawsze zniknąć z naszego świata, zaczyna działać! Rozdaje sąsiadom informacyjne ulotki i opiekuje się ulami na własnym podwórku. Pien walczy o pszczoły, ale również o swoje zdrowie, ponieważ choruje na raka. Poznajcie losy tej dzielnej dziewczynki!

Temat lekcji po seansie: Dzięki współpracy mogę więcej!

Akademia Dokumentalna jest jedynym w Polsce programem edukacyjnym w całości opartym na filmach dokumentalnych. Naszą misją jest zainteresowanie młodego widza filmem dokumentalnym, gatunkiem kina niezwykle popularnym na całym świecie. Program realizowany jest dla szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Filmy pochodzą z DOCS AGAINST GRAVITY FILM FESTIVAL, jednego z największych festiwali filmów dokumentalnych na świecie, zdobywcy prestiżowej nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii: najważniejsze międzynarodowe wydarzenie filmowe w Polsce. Z bogatej oferty festiwalowej do programu Akademii zostały wybrane filmy, które pomagają młodym ludziom budować swoją tożsamość, otwierają oczy na różnorodne tematy i wpisują się w nową podstawę programową wielu przedmiotów szkolnych.

Strona główna


www.facebook.com/AkademiaDokumentalna
against-gravity-małe logo_Akademii1