Alicja Pulik, Szymon Popielec - Odpust

Alicja Pulik, Szymon Popielec – Odpust

Otwarcie wystawy: 12.03.2015 (czwartek), godz. 19.00, Galeria Labirynt 2 (ul. Grodzka 3)
Czynna do 26.03.2015 (wt.-niedz., 12.00-19.00, wstęp wolny)

Otaczający nas świat jest rzeczywistością złożoną, eklektyczną: niejednorodną stylistycznie, urozmaiconą i interesującą. Na jego wzór Alicja Pulik i Szymon Popielec kreują w górnej przestrzeni Galerii Labirynt 2 nowy, miniaturowy świat w formie makiety wyimaginowanego makrokosmosu. Jest on złożony z szerokiej gamy materiałów i rzeczy: zabawek, destruktów, części znalezionych, drewnianych, ręcznie wycinanych klocuszków. Wszystko to razem tworzy wielobarwne, fantastyczne, choć czasem kiczowate „odpustowe” przedstawienia. Sala dolna ukierunkowuje uwagę widza na indywiduum, mikrokosmos, jednostkę „budującą” ogół świata. Materialnemu obliczu uniwersum towarzyszy sfera psychologiczna reprezentowana przez szereg obrazów, będących stylizacją plam atramentowych testu Rorschacha.

Z jednej strony tytułowy odpust przybiera pierwotne znaczenie odpuszczenia win, z drugiej zaś staje się on ironicznym kosmosem, nawarstwieniem hipokryzji, oszustw, nieporozumień, niedopełnionych obietnic składanych wciąż na nowo, które stają się fundamentami i ścianami Wieży Babel. Wystawa jest próbą porozumienia się artystów na płaszczyźnie sztuki, pogodzenia dwóch odmiennych stylistyk w jednym projekcie, w jednej wspólnej pracy. Kompromis między nimi staje się odpustem.

Alicja Pulik – (ur. 1988) absolwentka malarstwa na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie. Dyplom w pracowni dr. hab. Mariusza Drzewińskiego. Styl artystki jest bardzo zróżnicowany. Pulik bawi się materiałem malarskim, wykorzystuje go w przeróżnych kreacjach płaskich i przestrzennych.  Jej sztuka jest barwnym kalejdoskopem.

Szymon Popielec – (ur. 1989) w trakcie realizacji dyplomu u prof. Jana Gryki na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie. Artysta intermedialny. Tworzy instalacje z zabawek i destruktów łączonych ze sobą na różne sposoby, uprawia pewnego rodzaju recykling. Częściowo pomalowane elementy tworzą bajeczne opowieści. Odwołują się do marzeń i koszmarów sennych, a także do scen z życia codziennego.