slyder zebrowska

Alicja Żebrowska i Jacek Lichoń – Upłynnianie Infiltronu jako Droga Krzyżowa – stacja VI wampiryzm vouyeurystyczny

Otwarcie: 3.08.2017 (czwartek), godz. 19.00 | Galeria Labirynt, ul. Popiełuszki 5
Wystawa czynna do 18.08.2017 (wt.-niedz., godz. 12.00-19.00)
Wstęp wolny

Jest to szósta stacja cyklu Drogi Krzyżowej, która polega na Upłynnianiu Infiltronu za pomocą dawnej sieci galerii BWA. Tym razem przygotowana została specjalnie dla Galerii Labirynt w Lublinie.

Instalacja składa się z trzech poziomów projekcyjnych ułożonych jeden nad drugim, tworzących potrójny synchroniczny film. Treść filmu nawiązuje do demonologii wsi, martyrologii polskiej i holokaustu, które miały miejsce na terenie województwa lubelskiego. Materiał do niego został nakręcony w czasie naszego Rekonesansu na terenie woj. lubelskiego w 2013 roku.

Koncepcja pokazu powstała na bazie stworzonej przez nas idei wampiryzmu vouyerystycznego. Wykorzystując odległy od tradycyjnego, szeroki zakres znaczeń tych kategorii, dokonujemy ich fuzji i kreujemy własny kod interpretacyjny. Osiągamy to, kierując się zasadą altruizmu estetyczno-intelektualnego, która jest główną cechą naszego wampiryzmu vouyerystycznego. Zawłaszczenie oryginalnego obrazu i tekstu w celu wygenerowania nowej ekspresji ma charakter idealistyczny, donacyjny, alterocentryczny. Charytatywność staje się więc unikalną, niezbywalną jakością relacji rzeczywistość – sztuka – widz – post-rzeczywistość, aktywowaną w czasie pokazu.
Tytuł tej stacji odnosi się również do naszej wieloletniej działalności akcyjnej w ramach projektu Infiltron.