korbus

Co to za miejsce?

Galeria Labirynt 2, ul. Grodzka 3
12-14.01.2018, codziennie w godz. 18.00-20.00
Wstęp wolny

Co to za miejsce? to zwieńczenie projektu miejsca – niemiejsca realizowanego przez Pawła Korbusa i Paulinę Kempisty w roku 2017 we współpracy z zaproszonymi gośćmi. W ramach podsumowania Paweł Korbus wykona performans, który będzie można zobaczyć przez trzy dni w wyznaczonych godzinach w Galerii Labirynt 2. W galerii będzie do obejrzenia także dokumentacja – wideo, zdjęcia, artefakty z eksploracji i działań na terenie wybranych miejsc w Lublinie jak: dach Tarasów Zamkowych, Młyn Braci Krauze, Garbarnia Pejsacha Brikmana, zbiornik wodny przy węźle Witosa oraz dawny Poligon Wojskowy. Miejsca te łączy ich peryferyjność, rozumiana nie tylko jako oddalenie od tak zwanego centrum, lecz również jako pozbawienie ich pierwotnej funkcji i wyłączenie z użyteczności społecznej. Niektóre z nich stały się nieużytkami, innym zmieniono przeznaczenie, a rola tych nowo powstałych dopiero się kształtuje. Są to obszary, które dzięki swojej historii i pamięci ludzi mieszkających w ich sąsiedztwie wciąż kryją ogromny potencjał. W ramach projektu miejsca – niemiejsca staraliśmy się je odkryć na nowo, po swojemu, w działaniach, pracach in situ, instalacjach, przekazać zasłyszane opowieści podczas przechadzek i spotkań z ludźmi. Nie bez znaczenia pozostaje historia Galerii Labirynt 2, gdzie odbędzie się prezentacja. Jest to miejsce o szczególnym znaczeniu dla galerii, której główna siedziba znajduje się aktualnie pod innym adresem.

Wystawa i performans, które odbędą się w Galerii Labirynt 2 przy ul. Grodzkiej 3 są podsumowaniem, ale też początkiem kolejnego etapu poszukiwania, „zbieractwa i łowiectwa”, które zawodowo uprawia Korbus. W jego sztuce nic nie ma początku ani końca, wszystko się ze sobą łączy, jeden gest wynika z poprzedniego. Wszystkie te powiązania, obiekty, tworzą fragmentaryczną opowieść o Lublinie, jego mieszkańcach i sztuce.

W projekcie miejsca – niemiejsca udział także wzięli: Kadidia Ba, Candy Cyan, Kamila Czosnyk, Andriy Helytovych, Igor Isychenko, Jurek Norkowski, Hanna de Sas-Stupnicka, Bernadetta Szymoniak, Alexander Ugay, Olga Winiarczyk, Aneta Winiarska.

Projekt zrealizowano w ramach Stypendium Prezydenta Miasta Lublin.

www.niemiejsca.pl