slyder-endling

Diana Lelonek – Endling

Galeria Labirynt 2, ul. Grodzka 3
Otwarcie: 12.07.2019 (piątek), godz. 17.00; wernisaż tłumaczony na polski język migowy (Magdalena Gach-Leziak) oraz na język angielski (Krystian Kamiński).
Wystawa czynna do: 11.08.2019 (wt.-niedz., godz. 15.00-18.00)
Wstęp wolny

Kuratorka: Aleksandra Skrabek

Wystawa odwołuje się do problemu jakim jest nieuchronne wymieranie gatunków, spowodowane przede wszystkim działalnością człowieka. Tytułowe „Endling” oznacza ostatniego przedstawiciela gatunku. Termin ten po raz pierwszy użyty został w piśmie „Nature” w kwietniu 1996 roku. Ponownie pojawił się w 2001 roku w Muzeum Narodowym w Australii na ekspozycji prezentującej skórę ostatniego wilkowora tasmańskiego.

Artystka stworzyła instalację dźwiękową, na którą składają się zarejestrowane przez naukowców ostatnie nagrania głosów ptaków, które uznane zostały za wymarłe. Ten przejmujący utwór jest ostatnim nawoływaniem, na które nie przychodzi żadna odpowiedź, jest aktem żalu i próbą zobrazowania nieodwracalnej degradacji środowiska. To przejmująca próba zobrazowania nieodwracalnej tragedii natury. Utworu słucha się w pustej, ciemnej przestrzeni galerii, która stała się namacalnym obrazem nicości, złowrogim widmem zagłady, dokonującej się na naszych oczach, chociaż wciąż robimy wiele, żeby jej nie zauważać.