meet 2  slyder

Dla kogo pracujesz? | międzynarodowe sympozjum

Podczas sympozjum porozmawiamy o praktykach artystycznych, które wychodzą z przestrzeni galerii i teatrów, które działają z lokalną społecznością i próbują na nowo zdefiniować myślenie zarówno przestrzeni, jak i sztuki publicznej. Wspólnie z artystami i artystkami, kuratorami i kuratorkami z Ljubljany, Cluj, Sofii, Groningen, Manchesteru, Béthune, Marakeszu, Szczecina i Warszawy oraz mieszkańcami i mieszkankami Lublina zastanowimy się nad tym, czyja właściwie jest dzisiaj przestrzeń publiczna. Częścią sympozjum będzie spacer po Osiedlu Słowackiego, prowadzony przez Rafała Lisa (Galeria Labirynt).

Projekt Meet the Neighbours pyta o zmiany w miejskich przestrzeniach, zestawiając ze sobą pięć różnych urbanistycznych przestrzeni Manchesteru, Marakeszu, Groningen, Béthune i Lublina. W jaki sposób zmienia się kształt miasta i jaką rolę odgrywają w tym procesie artyści i artystki? W jaki sposób mogą zabrać (krytyczny) głos w sprawie urbanistycznego rozwoju? W jakim stopniu obecność artystów i artystek w danej dzielnicy wpływa na dostęp do kultury ich sąsiadów? Jak i czy współtworzą miejsca, w których możliwy jest dialog i realna wymiana doświadczeń? I wreszcie: w jaki sposób mobilność twórców i twórczyń sytuuje się wobec mobilności ludności w Europie?

Meet the Neighbours nie jest kolejnym projektem o świecie sztuki, jego celem nie jest też realizacja danej kuratorskiej wizji. Wymyślany i realizowany przez i z artystami oraz artystkami, zwraca się w stronę najważniejszych partnerów artystów: społeczności, w której pracują i której członkowie i członkinie stają się ich pierwszymi rozmówcami, współpracownikami, adwersarzami, widzami. Projekt MTN realizowany jest poza granicami instytucji sztuki, w publicznych przestrzeniach pięciu miast. Chcemy zadać pytanie o to, kto właściwie tworzy ową przestrzeń publiczną, kto ma w niej prawo głosu, a kto nie i kto o tym decyduje? Kto wytwarza i kształtuje kontekst, w którym na co dzień pracujemy?
Bez wątpienia sztuka jest jedną z najważniejszych praktyk społecznych i jednym z podstawowych wspólnych dóbr — ten status zobowiązuje ją jednak do uważnego wsłuchania się w rytm przestrzeni, w których powstaje.

CZWARTEK 13 grudnia (dzień warsztatowy, dla uczestników projektu) – LSM i Muzeum Osiedli Mieszkaniowych

10:00 – 12:00 Przez LSM – spacer z Rafałem Lisem
12:15 – 13:00 Architektura Od Środka – prezentacja projektu Barbary Gryki
13:00 – 14:00 przerwa
14:00 – 18:00 Przekształcając peryferie – warsztat Pauliny Pagi (Muzeum Osiedli Mieszkaniowych)

PIĄTEK 14 grudnia (sesja otwarta – tłumaczenie pl.-ang.) – Galeria Labirynt, Sala Czarna, Popiełuszki 5.

9:30 – 11:00 Instytucja opuszcza instytucję – Sebastian Cichocki (Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Warszawa), Weronika Fibich (Ośrodek Teatralny Kana, Szczecin), Waldemar Tatarczuk (Galeria Labirynt, Lublin) – prowadzenie Grzegorz Reske
11:15 – 12:45 Z kim pracujesz? – Oana Hodade (Fabrica de Pensule, Cluj) Kathrin Hrusanowa (ACT, Sofia) Mojca Jug (Bunker, Lublana) – prowadzenie Marta Keil
12:45 – 14:00 przerwa
14:00 – 16:00 Co już wiemy – doświadczenie artystów w projekcie Meet the Neighbours – Cecile Backers (Comedie de Bethune), Niek vom Bruch (Grand Theater, Groningen), Richard Gregory (Qarantine, Manchester), Francesca Masoero (LE 18, Marakesz) – prowadzenie Florian Malzacher
16:15 – 17:15 aktywista, kurator, badacz – dwugłos – Cezary Hunkiewicz (Brain Damage Gallery, Lublin), Franek Sterczewski (Centrum Owarte, Poznań)
17:30 – 18:00 rozmowa o projekcie badawczym towarzyszącym Meet the Neighbours – Ben Dunn (University of Manchester)

Projekt realizowany jest przy wsparciu Unii Europejskiej w ramach programu Kreatywna Europa.

48360593_500834917073810_2942442129818910720_n