Nadchodzące

Do zobaczenia
w Labiryncie

W lubelskiej Galerii Labirynt szukamy dla Was wystaw, które opowiadają o współczesności. Świat jest trudny, a my nie odwracamy od niego wzroku. Patrzymy razem z Wami na prace twórczych ludzi, których tu zapraszamy. Gdzieś wśród tych spojrzeń tworzy się wrażliwość.

Teraz:

Wtorek–Niedziela:
12:00–19:00
ciche godziny:
środy 15:00–19:00

Galeria Labirynt
Lublin, ul. ks. J.
Popiełuszki 5

Galeria Labirynt 2
Lublin, ul. Grodzka 3

Biblioteka Azyl
Lublin, ul. Lipowa 13 (wejście od ul. Ofiar Katynia)

do 29 czerwca

„The Lemberg Machine” w Lublinie: jedna z ważniejszych wystaw ostatnich lat

W ostatnich dekadach z pamięcią o Zagładzie konfrontowało się wiele artystek i artystów. Jednak praca Dany Kaveliny, jednej z najciekawszych reprezentantek młodej ukraińskiej sztuki, jest wyjątkowa.

– Piotr Kosiewski, „Tygodnik Powschechny”

Kavelina posługuje się medium ręcznie wykonanej animacji. Wprawia w ruch przedmioty, które same nie mogą się poruszać, materii nieożywionej nadaje pozory życia, w jakimś sensie „ożywia” martwe przedmioty. Jej technika idealnie koresponduje więc z tematem i stawką jej projektu. Jest nią bowiem „wskrzeszanie umarłych” po to, by mogli przemówić własnym głosem, dać świadectwo doświadczeniu własnej śmierci.

– Jakub Marmurek, „Krytyka Polityczna”

do 22 czerwca

Jałowy bieg to stan zawieszenia – przestrzeń, w której działanie nie prowadzi do zmiany, a energia rozprasza się w pustce. To utknięcie w systemie, w którym wysiłek nie przekłada się na postęp. To pulsacja bez efektu, rozpędzone koło, które niczego nie wprawia w ruch.

Wystawa łączy fotografie i instalacje przestrzenne, w których ciało mierzy się z ograniczeniem, powtarzalnością i napięciem. W kontekście narastającej niestabilności społecznej i ekologicznej staje się refleksją nad zmęczeniem, utratą sprawczości i próbą odnalezienia stanu, który nie byłby wyłącznie stratą energii.

Na pierwszy plan wystawy wysuwa się motyw pustynnienia – piasek zgrzyta w zębach i osadza się na wargach, ciężar narasta od środka. To opowieść o osobistej porażce, kulturowym wysychaniu i utracie kierunku. Jałowienie dotyka nie tylko krajobrazu, ale i kobiecego ciała – wyczerpanego oczekiwaniami, podporządkowanego rytmom, które nie prowadzą do odnowy.

Wkrótce:

od 20 czerwca

Kali Katharsis „Wstydu Nie Masz”

Twórczość Kali Katharsis to nieustanna opowieść o kondycji życia ludzkiego. Nawiązując do mitologii, nauki, zmieniając znaczenia ikonografii sztuki, tworzy i kreuje świat, w którego centrum znajduje się człowiek, dość często mężczyzna. Nie jest to jednak przedstawiciel silnego, patriarchalnego społeczeństwa. Jest to osoba nie ukrywająca swoich emocji, często naga, bezbronna.

od 23 września

od 11 lipca

Kacper Tomaszewski „Because I'm pretty when I cry”

Łzy jako siła, rytuał, manifest.
Czułość spotyka chłód stali.
Fioletowe kreski, popkulturowe cytaty, płynąca emocjami instalacja.

kurator: Mateusz Włodarek