Dzień solidarności z uchodźcami

Polska przeciwko rasizmowi i przemocy

„Dla triumfu zła potrzeba tylko, żeby dobrzy ludzie nic nie robili” (Edmund Burke)

***

Zapraszamy w czwartek (13.10) do Galerii Labirynt/Plaza (Lublin, ul. Lipowa 13) na projekcje filmów Zima na Lampedusie oraz Made in BY, a także na towarzyszącą im dyskusję na temat sytuacji uchodźców. Wstęp jest bezpłatny.

PROGRAM

godz. 16.30 | projekcja filmu
Zima na Lampedusie, reż. Jakob Brossmann
93′ / 2015 Austria, Włochy, Szwajcaria / zdjęcia: Christian Flatzek, Serafin Spitzer / montaż: Nela Märki / produkcja: Finali Film & Wortschatz Produktion

Tytułową włoską wyspę prawdopodobnie zawsze już będziemy kojarzyć z miejscem tragedii migrantów. Choć niewątpliwie stała się symbolem, mało kto wie, jak wygląda. Jakob Brossman nie szafuje łatwo narzucającymi się odniesieniami. Uważnie przygląda się różnym aspektom rzeczywistości, tworząc spójny, wielowątkowy i przekonujący portret życia na wyspie. Towarzyszy z kamerą włoskiej straży przybrzeżnej, patrolującej okoliczne wody w poszukiwaniu płynących z Afryki łodzi, obserwuje również migrantów protestujących na ulicach miasta i ludzi próbujących im pomagać. Ale choć Lampedusa to miejsce, gdzie przybyszów z Afryki przybywa szybciej niż gdziekolwiek indziej w Europie, próżno szukać tu śladów ksenofobicznej histerii. Umysły miejscowych bardziej rozpala kwestia awarii jedynego promu łączącego wyspę ze światem, spontaniczny strajk rybaków i blokada portu. Nikt nie wierzy w zapewnienia władz o szybkim przywróceniu komunikacji, radykalne nastroje próbuje uspokajać przebojowa pani burmistrz… Brossman dokumentuje to wszystko z ogromnym wyczuciem, umiejętnie zestawia wątki i dobrze dobiera  bohaterów. Jego film ma rytm i dramaturgię, zachwyca kompozycją kadrów i przemyślanym montażem. Unikającemu zbytniej dosłowności autorowi udało się stworzyć fascynujący i naprawdę piękny portret Europy na granicy – dosłownie i w przenośni.

godz. 18.00 | dyskusja
Udział wezmą: prof. Jerzy Bartmiński (UMCS), Anna Dąbrowska (Stowarzyszenie Homo Faber), Wojciech Samoliński (przedsiębiorca, działacz opozycji demokratycznej w okresie PRL), dr Wojciech Wciseł (Centrum Wolontariatu w Lublinie). Dyskusję poprowadzi Magdalena Linkowska.

godz. 19.00 | projekcja filmu
Made in BY, reż. Luigi Milardi
52′ / Włochy, Białoruś / zdjęcia: Valentina Natarelli / montaż: Valentina Natarelli / produkcja: Five Service, CPA Roma Tre
Dokument Made in BY jest nietypowy. Nie zobaczymy w nim więźniów politycznych, represjonowanych opozycjonistów czy tłumionych siłą protestów ulicznych. Poznamy za to białoruskich artystów, którzy zdecydowali się tworzyć w warunkach dobrze działającej machiny strachu, rezygnując z emigracji, coraz częściej wybieranej przez młodych ludzi. Bohaterowie Made in BY nie godzą się na narzucone im role w „teatrze absurdu”. Białoruscy twórcy dzielą się na tych, którzy te role przyjęli, uczestnicząc w oficjalnym życiu artystycznym kraju i na tych, którzy wybierają niezależność, płacąc za to wysoką cenę. Utrata pracy na uczelni za ustawienie kilku kolorowych sześcianów w przestrzeni publicznej to tylko jeden z wielu przykładów. Trzeciej drogi w tym „teatrze” nie ma.
Made in BY to świeże spojrzenie na Białoruś oczami ludzi wybierających sztukę jako sposób walki o wolność, o której inni przestali już dawno marzyć.

UWAGA! Wszystkie wydarzenia odbędą się w Galerii Labirynt/Plaza, mieszczącej się przy ul. Lipowej 13 (wejście od ul. Ofiar Katynia).

***

Dzień Solidarności z Uchodźcami (15 października) to okazja, by powiedzieć głośno, że nie ma w Polsce zgody na wrogość wobec słabszych, bezbronnych i potrzebujących. Że chcemy, by nasz kraj aktywnie uczestniczył w międzynarodowej pomocy uchodźcom. Że mamy prawo żyć w kraju, w którym wszyscy – bez względu na miejsce pochodzenia, kolor skóry, wyznanie, płeć, orientację seksualną, światopogląd i status materialny – traktowani są z szacunkiem i czują się bezpiecznie.

Apel na Dzień Solidarności z Uchodźcami 15 października 2016 –
Polska przeciwko rasizmowi i przemocy

Dołącz!