72731257_2496277267275391_6130408775238025216_o

Aleja Włókniarek| Herstoryczne spotkanie autorskie z M. Madejską

Zapraszamy na drugie literackie spotkanie herstoryczne!
Naszą gościnią będzie tym razem Marta Madejska, autorka Alei Włókniarek – książki głęboko przybliżającej doświadczenia zapomniane i pomijane – losy kobiet pracujących w przemyśle włókiennicznym.
Spotkanie poprowadzi Magdalena Łuczyn.
Zapewniamy tłumaczenie na PJM!

Wydawnictwo Czarne:
“Szły do pracy, kiedy miały po kilkanaście lat, i od tego momentu rytm ich życia wyznaczał tykający zegarek, w takt którego prządka musiała chodzić jak koń w kieracie, a całość żywota dzieliła się na trzy etapy: fabrykę, szpital, cmentarz. Nisko opłacane, wykorzystywane przez majstrów i właścicieli, przedwcześnie postarzałe. Dola łódzkich włókniarek stała się jednak siłą napędową zmian. Praca kobiet spowodowała przewrót, wymuszając wprowadzanie nowych przepisów i wywołując rewolucję obyczajową. Do tej pory jednak nikt nie próbował dowiedzieć się, kim były, skąd przybywały i dlaczego zostawały w mieście, w którym wcale nie odnajdywały szczęścia. Marta Madejska próbuje zrozumieć nie tylko swoje bohaterki, ale także miasto bez historii. Z pytań o przeszłość zrodziła się opowieść o fabrycznych dziewczynach, bez których nie byłoby wielkich fortun, okazałych łódzkich pałaców ani odbudowanego łódzkiego przemysłu po II wojnie światowej. Zmieniali się właściciele fabryk, zmieniał się klimat polityczny, zmieniały się dekoracje, ale jedno pozostawało bez zmian – nadludzki wysiłek tysięcy kobiet”.

Spotkanie jest częścią projektu Spotkania herstoryczne o książkach realizowanego przy wsparciu finansowemu Miasta Lublin.