edka-slyder

Europejskie Dni Kreatywności Artystycznej 2019

W dniach 21-24 marca 2019 r. w Lublinie odbędą się Europejskie Dni Kreatywności Artystycznej – interdyscyplinarne wydarzenie skierowane do mieszkańców i mieszkanek Lublina.

Poprzez uczestnictwo w działaniach realizowanych przez lokalnych artystów i animatorów dzieci, młodzież, dorośli, seniorzy, a także osoby z niepełnosprawnościami słuchu, wzroku i intelektualnymi, rozwiną swoje umiejętności twórcze i wiedzę na temat sztuki współczesnej.

Program opiera się na cyklu bezpłatnych wydarzeń dedykowanych grupom zorganizowanym oraz odbiorcom indywidualnym. Podczas czterodniowego wydarzenia będzie można wziąć udział w warsztatach, wystawach i spotkaniach z artystami.
W ramach oferty wybrane wydarzenia będą tłumaczone na polski język migowy.

Europejskie Dni Kreatywności Artystycznej to wyjątkowy czas, który przypomni mieszkańcom i mieszkankom miasta o tym, że każdy i każda z nas może działać twórczo i próbować swoich sił
w realizacji nawet najbardziej niecodziennych pomysłów. To także okazja do tego, aby mieszkańcy miasta stali się aktywnymi uczestnikami życia kulturalnego.

Europejskie Dni Kreatywności Artystycznej są realizowane jako część projektu „CreArt. Network of Cities for Artistic Creation” („CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej”) współfinansowanego w ramach programu Unii Europejskiej „Kreatywna Europa”.

Szczegółowy program wydarzeń:
kultura.lublin.eu
europeandayofartisticcreativity.eu

 

Wystawy
21.03-24.03.2019

Barbara Gryka / Julia Golachowska – Tożsamość składa się z rzeczy małych
Galeria Labirynt 2, ul. Grodzka 3: wystawa czynna w godz. 15.00-18.00
Galeria Labirynt | Plaza, ul. Lipowa 13 (wejście od ul. Ofiar Katynia): wystawa czynna w godz. 12.00-19.00

Julia Golachowska i Barbara Gryka to młode artystki skupiające swoją uwagę na kwestiach społecznych, na problemach i kondycji życiowej jednostek oraz grup ludzi. Obie artystki interesują tematy tożsamości i pamięci. Nie szukają ich jednak w wielkich narracjach, pomnikach i polityce, a w rzeczach powszechnych, bliższych ciału – w tym, jak i czym na co dzień żyjemy. Wystawa Golachowskiej i Gryki dotyczy miasta, w którym jest prezentowana, i powstawała w oparciu o proces jego poznawania, szukania jego specyfiki. Artystki inspirowały się konkretnymi miejscami i spotkaniami z ludźmi, w wyniku czego powstały dwie oddzielne realizacje, które spaja wspólny tytuł Tożsamość składa się z rzeczy małych. Kryje się za nim przekonanie, że każda i każdy z nas jest niepowtarzalną konstelacją elementów, które nazwiemy tożsamością. Niepowtarzalność „konstelacji” i jej różnorodność wynika jednak z pojęcia tego, co wspólne, podobne i właściwe.

Inkluzywne Laboratorium Fotograficzne – wystawa fotografii osób niewidomych z Kijowa
Galeria Labirynt, ul. ks. J. Popiełuszki 5, wystawa czynna w godz. 12.00-19.00

Wystawa podsumowuje program edukacyjny Inkluzywne Laboratorium Fotograficzne zrealizowany w 2018 r. w Kijowie, w którym wzięły udział osoby z niepełnosprawnościami wzroku oraz profesjonalne fotografki. W ramach projektu odbył się cykl pięciu warsztatów, podczas którego niewidome i widzące fotografki wspólnie pracowały nad podstawami realizacji zdjęć. Działania te umożliwiły osobom z niepełnosprawnościami wzroku pracę z medium fotograficznym, rozumianym nie tylko jako narzędzie utrwalające rzeczywistość, lecz także środek wyrazu artystycznego. Efektem wspomnianej współpracy są cztery cykle fotograficzne będące autorskimi projektami uczestniczek warsztatów. Prezentowane na wystawie prace pozwalają autorkom na podzielenie się z szeroką publicznością tym, w jaki sposób odbierają świat, zwracając tym samym uwagę na momenty, które dla osób widzących są niezauważalne. Zobaczymy projekty fotograficzne dotyczące przestrzeni miejskiej, miejsc pracy, postrzegania otoczenia w procesie utraty wzroku oraz uprawiania sportu.

Wstęp wolny, nie obowiązują zapisy.

 

Wydarzenia towarzyszące

23.03.2019 | sobota | godz. 14.00-15.00
Oprowadzanie Barbary Gryki po wystawie Tożsamość składa się z rzeczy małych
Galeria Labirynt | Plaza, ul. Lipowa 13 (wejście od ul. Ofiar Katynia)

Barbara Gryka, która zrealizowała swój projekt w Galerii Labirynt | Plaza zainspirowała się lubelskim osiedlem im. J. Słowackiego, zaprojektowanym w latach 60. XX w. przez Zofię
i Oskara Hansenów. Artystka postanowiła odwiedzić mieszkańców osiedla w ich prywatnych mieszkaniach, aby zadać im kilka pytań oraz poprosić o wykonanie zdjęć – jedno z nich miało być portretem Gryki w czyimś domu, drugie było analogicznym portretem właścicielki/właściciela mieszkania. Te zdjęcia, wykonane w miejscach wskazanych przez domowników – na kanapie, przy stole, w fotelu, na łóżku dziecka, na tle obrazu – to w pewnym stopniu sceny intymne, wywołujące pytanie o prywatne życie lokatorów hansenowskiego założenia oraz o ich krótką relację z artystką.

Wstęp wolny, nie obowiązują zapisy. Wydarzenie tłumaczone na PJM.

23.03.2019 | sobota | godz. 15.30-16.30
Oprowadzanie Julii Golachowskiej po wystawie Tożsamość składa się z rzeczy małych
Galeria Labirynt 2, ul. Grodzka 3

Julia Golachowska, której pracę będzie można zobaczyć na Starym Mieście w Galerii Labirynt 2, zdecydowała się na innego typu dialog, niemniej istotny w pytaniu o sprawy tożsamości w swej ideowej podstawie. Projekt Golachowskiej powstał w kontekście bezpośredniego sąsiedztwa punktu usługi gastronomicznej pod nazwą Kebab Prawdziwego Polaka, który znajduje się w tej samej bramie, co Galeria Labirynt 2, zaledwie kilka metrów od niej. Jak ujmuje to sama artystka, Kebab jest „dziwnym przykładem przenikania się rozmaitych trendów i bardzo wielowątkowym przykładem patriotyzmu ekonomicznego”. Dialog Golachowskiej prowadzony jest więc na poziomie rozważań o tożsamości w skali uniwersalnej, tożsamości ludzkiej i tożsamości z ludźmi – która przejawia/objawia się w szczegółach dnia codziennego i dotyczy zjawisk o skali globalnej.

Wstęp wolny, nie obowiązują zapisy. Wydarzenie tłumaczone na PJM.

23.03.2019 | sobota | godz. 21.00-00.00
Szycie bitów z Krawcem
Galeria Labirynt, ul. ks. J. Popiełuszki 5

Otwarta dla publiczności impreza jest zwieńczeniem trzydniowych warsztatów DJ-skich prowadzonych przez Grajka Krawca. Uczestnicy i uczestniczki zajęć zadbają o muzyczną oprawę, rozkręcając imprezę, serwując wyśmienity muzyczny koktajl pod okiem Krawca. Zapraszamy do wspólnej zabawy!
Grajek Krawiec – Dariusz Osiński-Krawiec, DJ, happener, poszukiwacz muzyczny, postać z pogranicza nierealności, ideolog penetrowania własnego umysłu, głosiciel tolerancji. DJ-ką zajmuje się od 2000 roku. Był organizatorem szeregu imprez o tematyce house, brał czynny udział w imprezach drum & bass, obecnie jego sety DJ-skie to muzyczny koktajl, od afro przez muzykę latynoamerykańską do tanecznego jazzu i klasyki muzyki rozrywkowej.

Wstęp wolny.

24.03.2019 | niedziela | godz. 14.00-15.00
Oprowadzanie po wystawie fotografii osób niewidomych z Kijowa Inkluzywne Laboratorium Fotograficzne
Galeria Labirynt, ul. ks. J. Popiełuszki 5

Wystawa prezentuje projekty fotograficzne wykonane w parach przez niewidzące i widzące fotografki z Kijowa. Podczas oprowadzania zostaną zaprezentowane sylwetki autorek zdjęć oraz omówione historie kryjące się za artystycznymi projektami fotograficznymi. Przybliżony zostanie projekt Życie człowieka od momentu utraty wzroku oraz cykl fotografii prezentujących przestrzeń kijowskiej fabryki klamerek do bielizny. Obejrzymy również fotografie z cyklu Guide Runner pozwalające zobaczyć, w jaki sposób niewidomi biegacze współpracują z przewodnikami podczas ćwiczeń klubu sportowego. Podczas zwiedzania będzie można doświadczyć przestrzeni wystawy z wyłączeniem zmysłu wzroku lecz uruchamiając dotyk i inne zmysły.

Wstęp wolny. Wydarzenie tłumaczone na PJM.

24.03.2019 | niedziela | godz. 12.00-18.00
Wejdź w inny wymiar – pokazy VR dla dorosłych
Galeria Labirynt, ul. ks. J. Popiełuszki 5

Do udziału zapraszamy osoby, które nie posiadają jeszcze wiedzy o tworzeniu VR, ale zajmują się innymi mediami (sztuki wizualne, fotografia, film), a także teatrem. Warsztaty służą praktycznemu zapoznaniu się z podstawami technologii wideo 360 (sferycznego), cinematic VR oraz interaktywnej VR (rzeczywistości wirtualnej) w projektach artystycznych. W programie: wprowadzenie w tematykę, pokazy filmu cinematic VR Kartka z Powstania oraz VR Goslava, koncepcje projektów uczestników/uczestniczek warsztatów, nagrania wideo 360 i do VR, testy wideo 360 na goglach, instalacja wideo w VR i testy. Współorganizatorem wydarzenia jest Lubelski Festiwal Filmowy.

Wstęp wolny, obowiązują zapisy pod numerem tel. +48 81 466 59 20, wewn. 32.

Warsztaty

Oferta dla osób indywidualnych

Miejsce: Galeria Labirynt, ul. ks. J. Popiełuszki 5
Udział bezpłatny, na wszystkie zajęcia obowiązują zapisy: euday@labirynt.com / tel. +48 81 466 59 20, wewn. 32.
Ilość miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

21-23.03.2019 | czwartek-sobota | godz. 17.00-20.00
Szycie bitów z Krawcem – warsztaty DJ’skie dla dorosłych

Od czego zacząć swoją przygodę z DJ-ką? Jak miksować muzykę? Z jakich narzędzi korzystać?
Trzydniowe warsztaty (12 h) z Grajkiem Krawcem to doskonała okazja, aby poznać tajniki sztuki serwowania muzyki, a także spróbować w praktyce swoich sił jako DJ. Dwa lata temu podczas Szycia bitów z Krawcem narodził się TŁUM. Co powstanie tym razem?

Zajęcia przybliżą uczestnikom i uczestniczkom ideę oraz sposoby miksowania muzyki, począwszy od analogowego tradycyjnego gramofonowego grania, a skończywszy na konsoli i programach komputerowych, które można wykorzystać.

Nauka będzie oparta na muzyce house i drum & bass oraz na muzyce organicznej. Podczas ćwiczeń uczestnicy będą mieli możliwość przyswojenia podstaw. Podsumowaniem warsztatów będzie wspólnie zagrana impreza, otwarta dla publiczności. Prosimy o przygotowanie przed pierwszym spotkaniem muzyki bliskiej sercu, na winylach bądź w formie cyfrowej.
W warsztatach może wziąć udział każdy/każda, bez względu na wiek i doświadczenie.

22-23.03.2019 | piątek-sobota | godz. 17.00-20.00
Warsztaty tańca vogue z Bożną Wydrowską dla dorosłych

Voguing jest formą tańca która powstała w latach 70. XX w. wśród społeczności czarnoskórych oraz latynoskich Drag Queens. Składa się ona z takich elementów jak: hands performance, catwalk, duckwalk, spin oraz dip. Początkowa forma voguingu opierała się na wykonaniu precyzyjnych i pełnych gracji póz połączonych ze stylowymi przejściami . Do pewnego momentu niszowy, należący do podziemia, voguing został spopularyzowany dzięki takim utworom jak: Deep in Vogue Malcolma McLarena czy Vogue Madonny. Warsztaty ruchowe, wzbogacone o dyskusję na temat genezy tego stylu, zostaną oparte na takich kategoriach performatywnych jak: Vogue Old Way, Vogue New Way, Vogue Femme oraz kategoriach performatywnych jak Runway oraz Face Performance.

22.03.2019 | piątek | godz. 17.00-19.00
Deaf Art / Sztuka Głuchych – warsztaty dla dorosłych w PJM tłumaczone na język polski

Co mówią ręce? Podczas warsztatów wspólnie odpowiemy sobie na to pytanie oraz poznamy termin Sztuka Głuchych. W ramach spotkania Justyna Kieruzalska zaprezentuje prace Artystów Głuchych pochodzących z USA, a także działalność polskich artystów z GAG, Grupy Artystów Głuchych. Uczestnicy i uczestniczki zajęć poznają charakterystyczne cechy Deaf Art, a także zostaną wprowadzeni w świat znaków i zamigają w polskim języku migowym wybrane pojęcia: artysta, głuchy, oko, ucho, migowy, malarstwo, farba i inne. Warsztaty będą też pretekstem do rozmowy na temat tego, że za pomocą znaków można przekazać i odczytać wiele interesujących komunikatów.

23.03.2019 | sobota | godz. 12.00-18.00
Wejdź w inny wymiar – warsztaty VR dla dorosłych

Do udziału zapraszamy osoby, które nie posiadają jeszcze wiedzy o tworzeniu VR ale zajmują się innymi mediami (sztuki wizualne, fotografia, film), a także teatrem.
Warsztaty służące praktycznemu zapoznaniu się z podstawami technologii wideo 360 (sferycznego), cinematic VR oraz interaktywnej VR (rzeczywistości wirtualnej) w projektach artystycznych. W programie: wprowadzenie w tematykę, pokazy filmu cinematic VR Kartka z Powstania oraz VR Goslava, koncepcje projektów uczestników warsztatów, nagrania wideo 360 i do VR, testy wideo 360 na goglach, instalacja wideo w VR i testy. Współorganizatorem wydarzenia jest Lubelski Festiwal Filmowy.

23.03.2019 | sobota | godz. 12.00-13.00
Ćwiczenia z wolności – sensoryczne warsztaty rodzinne dla dzieci w wieku 3-6 lat

Uczestnicy i uczestniczki warsztatów wraz z opiekunami przenoszą się w pobudzający zmysły świat pełen pachnących oraz mieniących się różnymi kolorami mas, które powstają na bazie produktów spożywczych, oraz innych materiałów działających na zmysły. Ćwiczymy zabawę z fakturami i zapachami, przezwyciężamy prawo ciążenia oraz tworzymy własne farby. Będzie kolorowo. Uwaga! Podczas zajęć można się nieźle ubrudzić.

23.03.2019 | sobota | godz. 15.00-16.30
Tiny Artists – rodzinne warsztaty z elementami języka angielskiego dla dzieci w wieku 3-6 lat

Zajęcia rozwijają nie tylko wyobraźnię, twórcze i przestrzenne myślenie, lecz także zdolności językowe dzieci. Uczestnicy warsztatów będą mogli się pochwalić pomysłowymi pracami plastycznymi, wykonanymi przy pomocy rodziców czy opiekunów, ale również nowymi słowami w języku angielskim, przyswojonymi podczas gier i zabaw warsztatowych prowadzonych przez Krystiana Kamińskiego. Najmłodsi będą mieli okazję obejrzeć wystawę w Galerii Labirynt | Plaza, będącą częścią ekspozycji Tożsamość składa się z rzeczy małych, prezentującą projekt Barbary Gryki.

Oferta dla grup zorganizowanych – warsztaty wyjazdowe

Prowadzący zajęcia przyjadą do szkoły/przedszkola/ośrodka.
Udział bezpłatny, obowiązują zapisy: euday@labirynt.com / tel. +48 81 466 59 20, wewn. 32.
Ilość miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

21-22.03.2019 | czwartek-piątek | godz. 10.00-14.00
Tajemnice sztuki – twórcze warsztaty dla grup przedszkolnych i szkolnych dedykowane placówkom z dzielnic oddalonych od centrum miasta

Czas trwania warsztatów: ok. 60 minut.

Co to jest portret? W jaki sposób można przygotować autoportret? Czy sztuka lata? Czym jest instalacja artystyczna? O czym śnią artyści? Na te oraz wiele innych interesujących pytań odpowiemy podczas latających warsztatów twórczych. W ramach każdego spotkania będzie miała miejsce prezentacja wybranych dzieł sztuki współczesnej oraz działania artystyczne dostosowane do wieku dzieci. Liczba miejsc, które możemy odwiedzić, jest ograniczona!

21-22.03.2019 | czwartek-piątek | godz. 10.00-14.00
Sztuka dostępna dla wszystkich – twórcze warsztaty dla osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi

Czas trwania warsztatów: ok. 60 minut.

Czy wystawa sztuki współczesnej może latać? Przekonamy, że tak, wystarczy zaprosić do siebie edukatorów i edukatorki, którzy przybliżą wybrane prace współczesnych artystów z całego świata. W ramach spotkania odbędzie się wspólne oglądanie reprodukcji dzieł sztuki oraz twórcze warsztaty plastyczne inspirowane wybranym dziełem. Wystarczy tylko zaprosić nas do siebie!

 

logotypy-creart