kino slyder

Filmy w drodze. Objazdowe kino uchodźcze

Kwestia uchodźców bywa sprowadzana do liczb. Uchodźcy jednak to nie liczby, tylko osoby mające twarze, imiona i historie. Po raz pierwszy w Lublinie klub Krytyki Politycznej wraz z inicjatywą Dom Otwarty zaprezentują filmy w ramach Objazdowego kina uchodźczego – Filmy w drodze.
Wstęp wolny

Program

24.11 (czwartek), od godz. 17.00

Nigdzie w Europie (Nowhere in Europe), reż. Kerstin Nickig / 2009 / 98′
Dokument przedstawia drogę czeczeńskich uchodźczyń i uchodźców prześladowanych we własnym kraju. Po wymarzonym przekroczeniu granicy strefy Schengen konfrontują się z bezsilnością i doświadczają tymczasowości. Spędzają lata w ośrodkach dla uchodźców. Brak znajomości języka uniemożliwia znalezienie pracy. Pomoc oferowana w ramach programu integracji stawia ludzi szukających schronienia w poczuciu biernej wegetacji. Przed obecnym kryzysem migracyjnym Czeczenki i Czeczeni byli drugą pod względem liczebności grupą szukającą schronienia w krajach Unii Europejskiej.

Granice. Europejski sen, reż. Łukasz Szczepański, Jacek Jaca Wiśniewski, Anna Żebrowska / 2016 / 40′
Film o uchodźcach – ich losach, marzeniach, rozczarowaniach po przekroczeniu europejskiej granicy. Zdjęcia do filmu powstały m.in. w obozie dla uchodźców w Idomeni w Grecji – w miejscu, gdzie od wielu miesięcy toczy się walka o życie. Życie polegające na czekaniu w nieludzkich warunkach na otwarcie granic. Film to również próba przekroczenia barier w nas samych – rezerwy, nieufności, strachu przed ludźmi, którzy zmuszeni do opuszczenia swoich domów, szukają dla siebie nowego miejsca na ziemi.

25.11 (piątek), od godz. 17.00

Bezpieczna przystań (Seeking Refuge), reż. Andy Glynne / 2012 / 20′
Pięcioro bohaterów, w wieku od 10 do 17 lat, z różnych stron świata – Afganistanu, Erytrei, Zimbabwe, Iranu i „jednego z państw Eurazji” – opowiada o powodach ucieczki z rodzinnego kraju i trudnościach adaptacyjnych w nowej ojczyźnie. Ich relacje, nagrane specjalnie na potrzeby tego projektu, zostały zilustrowane pięknymi animacjami w stylu dziecięcych rysunków.

Boza, reż. Walid Fellah / 2014 / 52′
Film dokumentalny w reżyserii Walida Fellah, opowiadający historię migrantów z regionu Afryki Subsaharyjskiej, którzy walczą o to, żeby dotrzeć do Europy. Kiedy są już na miejscu muszą stawić czoła systemowi zbudowanemu na zasiekach okalających granice Starego Kontynentu. Reżyser filmu urodził się w Tunezji. Jest członkiem Tunezyjskiej Federacji Filmowców Amatorów. Rejestruje życie osób, które doświadczają nieudokumentowanego pobytu. Film dostępny dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Nomada.

Po projekcji zapraszamy do rozmowy. W spotkaniu wezmą udział: Natalia Gebert (Dom Otwarty) oraz Magdalena Kawa (Stowarzyszenie Dla Ziemi). Prowadzenie: Magdalena Łuczyn (Krytyka Polityczna).

Organizatorzy: Krytyka Polityczna, Dom Otwarty

loga kino

Watch docs

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz