2019.12.06 Mikołaj Smoczyński, fot. Wojciech Pacewicz (102)

Finisaż wystawy Mikołaja Smoczyńskiego

Galeria Labirynt, ul. Popiełuszki 5

Galeria Labirynt zaprasza na ostatnie oprowadzanie kuratorskie po wystawie: „The Secret Performance” Mikołaja Smoczyńskiego [wydarzenie tłumaczone na PJM] oraz performance taneczny w przestrzeni wystawy.

Światło zmienia, przestrzeń zmienia, co zmieni ruch? Jakie związki tworzy ciało z podłożem, przestrzenią, otworem? Na wystawie „The Secret Performance” Mikołaja Smoczyńskiego pojawi się czwórka tańczących performerów. Czy będą tym, co najbardziej realne, czy tym, co najmniej uchwytne? Kałuża. Dalmatyńczyk. Rama. Tama. Gokarty. Młotek. Chodnik. Pistolet. Fontanna i pieniądze. Fundament. Odchodząca skóra. Lotnisko. Przebijanie. Ślady traktora. Deski. Strzałki. Twarze.
Cielesna interpretacja skojarzeń, przedłużenie tego, co widoczne i wariacje o niewidzialnym. Odwołując się do teorii Greenberga, który zdefiniował potrzebę wyjścia poza obraz, tancerze podejmą próbę wyrażenia jego fizycznej realności.

Kreacja i wykonanie: Wojciech Kałuża, Jakub Pewiński, Paulina Prokopiuk, Mateusz Wierzbicki

Studenci Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie

————–

Mikołaj Smoczyński to jeden z najwybitniejszych artystów lubelskich drugiej połowy XX wieku, przez wiele lat związany z Galerią Labirynt. Znany był z fotografii kreacyjnych będących efektem działań performatywnych realizowanych w pracowni, przed kamerą fotograficzną. Cykl zatytułowany „The Secret Performance” pokazał po raz pierwszy w 1985 roku w Galerii Labirynt 2. Wtedy też wykonał swoją pierwszą instalację. Wkrótce stał się znany z realizacji przestrzennych, environment. Wystawa organizowana 10 lat po śmierci artysty jest pierwszą z cyklu analizującego jego twórczość. Zostały na niej zaprezentowane fotografie z kolekcji Galerii Labirynt, w tym przede wszystkim „The Secret Performance” oraz dokumentacje wideo wybranych wystaw.