Fluxus

Flux Concert

29 listopada (czwartek), godz. 19.00

Flux Concert
reż. Larry Miller & The Kitchen Archives
1979 rok

Film jest dokumentacją kilkudziesięciu krótkich „utworów”. Są to rekonstrukcje historycznych happeningów i koncertów Fluxusu, oryginalnie wykonanych przez takie sławy jak: Yoko Ono, Ben Vautier, La Monte Young czy George Maciunas. Utwory zostały odtworzone przez innych artystów tego ruchu, podczas koncertu, który odbył się w 1979 roku w Nowym Jorku.

Fluxus to międzynarodowy ruch artystyczny, którego okres świetności przypadł na lata 60. i 70. XX wieku. Nazwa ruchu (z łac. „fluxus” czyli „płynący”) w pełni oddaje jego charakter  – łączy on różne dziedziny artystyczne (głównie: muzykę eksperymentalną, happening, instalację, rzeźbę, poezję konkretną), obejmuje swoim zasięgiem liczne kraje (m.in. Stany Zjednoczone, Francję, Niemcy, Czechy). W jego szeregi włączyło się wielu znakomitych artystów, uchodzących dziś za „klasyków” II awangardy – Joseph Beuys, Nam June Paik, Dick Higgins, Alison Knowles, Charlotte Moorman, Yoko Ono, Ben Vautier. Echo Fluxusu dotarło również do Polski – jego ośrodkiem był Poznań, a główną postacią Jarosław Kozłowski.

Akcje Fluxusu charakteryzowały się dużą dawką humoru i absurdu. Artyści zaskakiwali publiczność wyszukanymi pomysłami, zestawianiem nietypowych skojarzeń, używali instrumentów w sposób zaprzeczający ich typowemu użytkowaniu. Instrumentami mogły być skrzypce, fortepian, ale i grzebień, kartka papieru, czy nawet sama publiczność. Na pozór spontaniczne akcje, miały swój głęboki sens. Czasem wywoływały gromkie brawa publiczności, czasem kończyły się interwencją policji.

Koncerty Fluxusu miały niepowtarzalny klimat, który zapewne udzieli się publiczności podczas czwartkowej projekcji w Galerii Labirynt.

–> wstęp wolny <–

– – – – –

Wydarzenie jest częścią projektu „Nisze Kultury” – www.nisze-kultury.blogspot.com – realizowanego przez Fundację Sztuki Performance we współpracy z Galerią Labirynt.

Sztuka niszowa rodzi się na obrzeżach i punktach styku tradycyjnych dyscyplin artystycznych. Jest owocem eksperymentu, śmiałego wychodzenia poza zastane schematy, uważnego badania peryferii. Przedsięwzięcie składa się z trzech części. Pierwsza z nich to seria projekcji filmowych. Kolejna to warsztaty dźwiękowe i eksperyment audiowizualny Mono/Chrom Kosmy Ostrowskiego, Konrada Chyla oraz Patryka Lichoty, młodych artystów związanych ze środowiskiem lubelskim i poznańskim. W ramach trzeciej niszy – poświęconej sztuce performance – odbędą się warsztaty z Januszem Bałdygą, cenionym artystą performance, pedagogiem.