miasto-ktorego-nie-widac

Galeria Edukacyjna prezentuje: Miasto, którego nie widać

Otwarcie wystawy: 19.12.2017 (wtorek), godz. 11.00 | Galeria Labirynt, ul. Popiełuszki 5
Czynna do 28.02.2018 (wt.-niedz., godz. 12.00-19.00)
Wstęp wolny

Miasto, którego nie widać to sensoryczna wystawa w Galerii Edukacyjnej podsumowująca projekt edukacyjno-artystyczny skierowany do osób z niepełnosprawnościami wzroku. Prezentacja obejmuje prace uczestniczek i uczestników warsztatów – dotykową książkę obrazkową, fotografie, rysunki wypukłe oraz rzeźby ceramiczne. Wszystkie prace oraz towarzyszące im opowieści pomagają przyjąć perspektywę osoby niewidomej w procesie poznawania miasta i jego historii.

Wystawa stanowi podsumowanie półrocznego projektu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego realizowanego przez Magdalenę Szubielską we współpracy z lubelskim środowiskiem artystów wizualnych, tyflopedagogów, edukatorów i kustoszy muzeów.

Ekspozycja jest dostępna dla osób z niepełnosprawnościami wzroku. Materiały w brajlu przygotowało Centrum Aktywizacji Osób z Niepełnosprawnością KUL.

Autorki i autorzy prac: Daniel Aftyka, Ada Brankiewicz, Magdalena Dzida, Piotr Kasprzak, Iwona Kwiatkowska, Oliwia Pliszko, Agata Popławska, Klaudia Szaniawska, Aleksandra Wąchała, Maria Wójcik

Kuratorzy wystawy: Rafał Lis, Magdalena Szubielska

Zrealizowano w ramach stypendium z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

logo

INFORMACJA O BADANIACH ODBIORU WYSTAWY

Badania odbioru sztuki artystów z niepełnosprawnościami przez najmłodszych. Jaka jest sztuka prezentowana w galerii sztuki współczesnej? Jak odbiera ją dziecko? Czy ważne jest dla niego, że autorzy prac są osobami z niepełnosprawnościami? Czy taka wiedza zmienia ocenę oglądanych prac? Kontynuując serię badań nad percepcją sztuk wizualnych przez dzieci przedszkolne i szkolne od 5. roku życia, tym razem zajmiemy się zagadnieniem odbioru sztuki poprzez pryzmat niepełnosprawności artystów. Wyniki pozwolą ustalić zmiany rozwojowe i różnice płciowe w dziecięcej percepcji estetycznej sztuki osób niewidomych i słabowidzących. Pozwolą także odpowiedzieć na pytania o to, jakie rodzaje prac artystycznych dzieci doceniają najbardziej, a także – czy zajęcia edukacyjne prowadzone w galerii pomagają najmłodszym odbiorcom zrozumieć język sztuki i docenić dzieło.

Badania realizujemy we współpracy z dr Magdaleną Szubielską z Instytutu Psychologii KUL. Badanie jest jednorazowe i towarzyszy wybranym wydarzeniom edukacyjnym. Indywidualne wyniki oraz informacje o  uczestnikach badania nie zostaną upublicznione.

Kontakt:

tel. +48 81 466 59 20 wewn. 32 / rafal.lis(at)labirynt.com

oświadczenia rodziców do badań