Ghedalia Tazartes & Andrzej Załęski, Paweł Romańczuk

Ghédalia Tazartès & Andrzej Załęski, Paweł Romańczuk – koncert

Tym razem na scenie pojawi się Ghédalia Tazartès, francuski muzyk tureckiego pochodzenia, tworzący muzykę łączącą noise, pieśni etniczne, poezję. Określany mianem bezkompromisowego artysty, wymykającego się wszelkim kategoriom. Występuje niezwykle rzadko, a jego koncerty stanowią wyjątkowe wydarzenia. Artysta zagra w towarzystwie Andrzeja Załęskiego i Pawła Romańczuka.

Ghédalia Tazartès – zainspirowany tradycją etniczną, wypracował formułę muzyczną opartą na głębokiej pracy głosem. Czerpie z dziedzictwa kultury awangardy europejskiej oraz sięga do korzeni żydowskich. Łączy poezję, blues i noise, a jego wokal przywodzący na myśl ballady uliczne i afrykańskie pieśni, niekiedy przeradza się w lament, krzyk, płacz dziecka. Artysta przenosi publiczność na wyżyny doznań, hipnotyzuje i wciąga w rytualną, transową powieść. Występuje niezwykle rzadko, a jego koncerty stanowią wyjątkowe wydarzenia. Wydał kilkanaście albumów oraz skomponował muzykę do wielu filmów, spektakli tanecznych i teatralnych.

Andrzej Załęski – muzyk, perkusista, filmowiec. Grał m.in. w Multicide, Mitch and Mitch, 3 Metry, Za Siódmą Górą, współpracował m.in. z: Jerzym Mazzollem, Andrzejem Przybielskim, Pawłem Romańczukiem, Małymi Instrumentami, Praffdatą, Joe Giardullo, Eugenem Chadbournem, Charles’em Haywardem, Johnem Hegre, Tatsuya Yoshidą. Współtwórca Komuny Otwock, występował w Akademii Ruchu, współpracował z teatrem Gardzienice. Jako redaktor współtworzył program Alternativi w TVP w latach 90. Był redaktorem „Anteny Krzyku”, niezależnego pisma muzycznego. Kurator Programu Strefa w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie.

Paweł Romańczuk – muzyk, kompozytor, twórca grupy Małe instrumenty. Autor muzyki do filmów, spektakli teatralnych. Kolekcjoner niekonwencjonalnych instrumentów, które dostosowuje do pracy na scenie oraz w studiu. Tworzy własne konstrukcje grające, instalacje dźwiękowe. Popularyzator kultury „toy music” na gruncie polskim.

WSTĘP: 10 zł
Bilety do nabycia w Galerii Labirynt od 28.11.2014. Kasa czynna: wt.-niedz., godz. 12.00-19.00.

– – –

Odgłosy Bocznic w Labiryncie to cykl koncertów w Galerii Labirynt organizowanych we współpracy z oficyną fonograficzną OBUH. Kuratorem cyklu jest Wojciech „Wojcek” Czern, założyciel grupy muzycznej ZA SIÓDMĄ GÓRĄ, producent, realizator nagrań, twórca oficyny fonograficznej OBUH (Odgłosy Bocznic Utworzą Harmonię) poświęconej rejestracji oraz publikacji muzyki spoza głównego nurtu w jej różnorodnych przejawach. Oficyny zainteresowanej głównie muzyką z tzw. pogranicza, jeszcze gatunkowo niezdefiniowanej i do końca nieukształtowanej.

Cykl ma na celu prezentować twórczość artystów „znanych”, zapoznanych i nieznanych, tworzących poza głównym nurtem kultury popularnej i wysokiej. Muzykę tworzoną z dala lub na obrzeżu dominujących mód i trendów. Muzykę powstającą przede wszystkim z potrzeby poszukiwania „prawdy dziejów”, budowania i wyrażania własnej tożsamości, jeszcze nie do końca określoną i skodyfikowaną. Muzykę wytyczającą nowe drogi, czy odkrywającą na swój własny sposób stare, zapomniane ścieżki, wreszcie muzykę stojącą w obliczu odkrycia nowego lądu, w momencie może najważniejszym, kiedy wszystko wydaje się możliwe. Ten typ „wolnej i bezinteresownej” muzyki powstającej na bocznicach „wielkiego” świata, choć tu i teraz pozostaje najmniej znany, jest tym, który w dłuższej perspektywie jest jedynie istotnym i zdolnym przetrwać próbę czasu.

OBUH