GJN

Global Justice Night

Global Justice Night jest cyklicznym wydarzeniem propagującym ideę sprawiedliwego rozwoju. To okazja, aby się zastanowić, co możemy zrobić, żeby świat był bardziej sprawiedliwy. W programie: premiera filmu Dobre życie. Obietnica rozwoju w Namibii i Bułgarii (reż. Meghan Horwath), spotkanie z Mateuszem Janiszewskim, pokaz projektu „Haute couture” ze slumsów kenijskiej Kibery, wystawa Dobre życie, loteria z nagrodami, a także wydarzenie muzyczne aFrykasy z udziałem Mohameda Mbow i Grajka Krawca.

Obowiązują bezpłatne wejściówki (do odebrania w księgarni Galerii Labirynt od 21.11). Miejsca można rezerwować również drogą mailową: michal@ekolublin.pl.

Szczegóły programu

godz. 18.00 – premiera filmu Dobre życie. Obietnica rozwoju w Namibii i Bułgarii
(reż. Meghan Horwath, 2016, prod. CEE Bankwatch Network, Polska Zielona Sieć, 30 minut)
Rozwój przemysłu był siłą napędową miast, dzisiaj jednak pytania o wpływ przemysłu na środowisko oraz nierówny podział zysków kładą cień na ten model rozwoju. Wybierz się w filmową podróż do dwóch miast w Namibii i Bułgarii. Oba kraje to młode demokracje ze spuścizną społecznej i politycznej traumy oraz potrzebą ekonomicznego rozwoju. Oba prezentowane w filmie miasta powstały jako zaplecze tego samego koncernu górniczego. Odkryj przeszłość tych miejsc. Zobacz ich teraźniejszość i dowiedz się, jakie zmiany są  im potrzebne w przyszłości, żeby ich rozwój nie był opłacony zbyt wysoką ceną. Dzisiejszy świat, bez względu na poziom dobrobytu w poszczególnych jego regionach, stoi przed podobnymi wyzwaniami.

godz. 19.00 – spotkanie z Mateuszem Janiszewskim
Mateusz Janiszewski – lekarz, podróżnik, żeglarz i pisarz, pracował m.in. w Timorze Wschodnim i Tybecie. Jest autorem książki Dom nad rzeką Loes, za którą dostał Nagrodę im. Beaty Pawlak, a także tłumaczem książek W.S. Burroughsa. Spotkanie poprowadzi Aleksandra Antonowicz (Akcja dla Globalnego Południa).

„Haute couture” ze slumsów kenijskiej Kibery, czyli kobiecy biznes wspierany przez Polki i Polaków
Pokaz projektu Polskiej Zielonej Sieci i kenijskiej organizacji Amani Kibera, w ramach którego powstała w slumsach Kibery kobieca spółdzielnia krawiecka szyjąca ubrania według projektu polskiej projektantki Malwiny Wędzikowskiej.

Dobre życie – wystawa
Organizacja Narodów Zjednoczonych wyznaczyła 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju, które mają promować nowy model dobrego życia, taki sam dla wszystkich. Sprawiedliwy, ale też wymagający od nas wiedzy i większej odpowiedzialności za podejmowane działania i decyzje. Co można zrobić, aby świat był bardziej sprawiedliwy? Inspiracje można znaleźć na wystawie.

Loteria z nagrodami
W loterii wezmą udział wszyscy uczestnicy GJN. Losami będą wejściówki.

godz. 21.00 – impreza muzyczna aFrykasy
Wystąpią: Grajek Krawiec oraz śpiewak i perkusista djembe Mouhamed Mbow z Senegalu.
aFrykasy SunSystem to muzyczny projekt, współtworzony przez dj’ów i muzyków, łączący brzmienia afrykańskie, karaibskie i latynoamerykańskie. – Pragniemy przybliżać muzykę, której korzenie wywodzą się z Afryki, ale także chcemy mówić o problemie nietolerancji międzyludzkiej, rasowej, kulturowej i poglądowej, zwracać uwagę na szacunek należny człowiekowi – podkreślają muzycy.

Global Justice Night to wydarzenie cykliczne, zapoczątkowane w Szczecinie. W tym roku GJN zawita nie tylko do Lublina. Odbędzie się także w Szczecinie, Rzeszowie, Wrocławiu i Łodzi.

Organizatorzy: Polska Zielona Sieć, Towarzystwo dla Natury i Człowieka
Współpraca: Galeria Labirynt