Historia o historii

Historia o pewnych historiach

Galeria Labirynt | Plaza, Lublin, ul. Lipowa 13 (wejście od ul. Ofiar Katynia)
Otwarcie: 1.05.2017 (poniedziałek), godz. 17.00
Wystawa czynna do 28.05.2017 (wt.-niedz., godz. 12.00-19.00)
Wstęp wolny

Oleksandr Burlaka, Hubert Czerepok, Szuper Gallery, Nikita Kadan, Zhanna Kadyrova, Volodymyr Kostyrko, Lada Nakonechna, Andriy Raczynskyi i Daniil Revkovskyi, Anastasiia Rudnieva, Natasha Shevchenko,  Kostyantyn Smolyaninov, Ewa Zarzycka

Kurator: Yaroslav Futymskyi

Wystawa Historia o pewnych historiach stanowi reinterpretację zeszłorocznej ekspozycji w muzeum historii kombinatu papierniczo-tekturowego w Ponince (Ukraina), gdzie Yaroslav Futymskyi, kurator, w kontekście historycznych eksponatów umieścił prace współczesnych artystów z Ukrainy i Polski.

W nieczynnym od dwudziestu sześciu lat muzeum opowieść o historii przedsiębiorstwa, rozwoju technologicznym prowincjonalnego miasteczka i życiu jego mieszkańców została ukazana przez historyczno-polityczny pryzmat Związku Radzieckiego. Celem kuratorskiego eksperymentu Futymskyi’ego było pokazanie, że o historii można mówić szerzej, a uniwersalny język artystyczny doskonale się do tego nadaje. Zaproszeni twórcy wielką historię zderzają z życiem jednostek, mówią o pamięci i zapominaniu, dekonstruują polityczną propagandę, ujawniając rządzące nią mechanizmy, a także snują prywatne, opowiedziane z indywidualnej perspektywy historie.

Lubelska wystawa jest próbą odpowiedzi na pytanie, jak te same prace funkcjonować będą wyizolowane z przestrzennego i historycznego kontekstu muzeum. Neutralny white cube galerii to niewątpliwie wyzwanie – pozbawienie prac odniesień do znaczeń, które zyskały one dzięki obecności muzealnych eksponatów może być odbierany jako pewien brak, ale również ma potencjał generowania nowych sensów.

Historia o pewnych historiach z założenia ulega ciągłym przeobrażeniom, unikając pokazywania jednoznacznej i ostatecznej wersji snutych przez siebie opowieści. Wielogłos historycznej narracji, paradoksalnie, służyć ma jej obiektywizacji, chociaż nie sposób nie dostrzec wpisanej w tę ideę utopijności. Aby uniknąć sytuacji, w której ukraińska wystawa sama stałaby się pomnikiem przeszłości, do lubelskiej ekspozycji dołączyło kilka nowych prac.

Historia o pewnych historiach to wystawa o permanentnej konieczności przepracowywania historii oraz o refleksji nad indywidualnym jej rozumieniem, a także – o nieustannych poszukiwaniach w niej własnego miejsca.

(Agnieszka Cieślak)