perfo slyder

IN#OUT – PERFORMANS | Megumi Shimizu, Anna Kalwajtys

内側外側
IN#OUT – PERFORMANS
Megumi Shimizu | Anna Kalwajtys

Projekt IN#OUT zakłada kilkudniową współpracę Megumi Shimizu z Japonii i Anny Kalwajtys z Polski w przestrzeni Galerii Labirynt. Obie artystki podczas performerskiego eksperymentu będą badać tematykę różnic kulturowych, swojskości i obcości. Ważne będzie podkreślenie wartości różnic, jak i przekroczenie zbędnych dychotomii poprzez proces twórczy.

Czas trwania projektu: od trzech do pięciu dni, po kilka godzin dziennie. Widz będzie mieć dostęp do procesu, w jaki buduje i rozwija się eksperyment. Finalna formuła performansu odbędzie się ostatniego dnia projektu.

Megumi Shimizu, artystka wizualna, performerka
Shimizu zajmuje się głównie performansem oraz rysunkiem. Interesuje się antropologią kulturową, zwłaszcza w zakresie różnic i granic w rejonie Azji. W latach 2001-2016 mieszkała w Chinach. W 1999 r. przebywała na wyspie Miyako na Okinawie w Japonii. W 1999 r. ukończyła Kioto College of Art and Design (malarstwo japońskie). W 2001 r. Chińską Akademię Sztuk Pięknych w Hangzhou (malarstwo chińskie). W latach 2002-2008 studiowała w Central Academy of Fine Arts w Beijing, gdzie ukończyła kierunek na Wydziale Fotografii. Shimizu pokazywała swoje prace na wystawach głównie w Chinach, Mongolii, Korei i Tajlandii. Prowadziła również warsztaty w Shantou University Arts Institute w Gong oraz Goethe w Pekinie. W 2016 r. po 15 latach pobytu w Chinach przeprowadziła się do Kanagawa w Japonii. Najważniejsze wystawy Shimizu w ostatnich latach to AQUA 2017 (Roma), Sanyuan Contemporary Art Museum (Tianjin, Chiny) i Land Art Mongolia 360 (Mongolia).
Strona artystki: www.megumishimizu.com.

Anna Kalwajtys, artystka wizualna, performerka
Kalwajtys zajmuje się głównie performansem, wideo-performansem, jak również tworzy w obszarze obiektu-instalacji. W swoich działaniach koncentruje się zwłaszcza na relacji między artystą a widzem, podmiotem i przedmiotem sztuki, artystą i dziełem, oglądającym i oglądanym. Jej performanse odnoszą się do kwestii cielesności i biologiczności człowieka, procesu budowania kulturowej tożsamości, wykluczenia słabszych jednostek ze społeczeństwa, granicznych sytuacji egzystencjalnych. Uczestniczka wielu festiwali sztuki performansu w Polsce i za granicą, m.in.: w Japonii, Hong Kongu, Chinach, Kanadzie, USA, Francji, Holandii, Niemczech, Grenlandii. W 2005 r. ukończyła rzeźbę na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, a w 2007 r. intermedia na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. W 2006 r. studiowała na Wydziale Animacji i Nowych Mediów Akademii Sztuk Pięknych w Zagrzebiu. W 2015 r. uzyskała stopień doktora sztuki za pracę BBL Bios-Laboratorium Ciała zrealizowaną pod kierunkiem prof. Grzegorza Klamana.

_______________________

Performans: Megumi Shimizu, The rock is Heavy, Land Art Biennale, Mongolia, 2010
Fot.: Do Chae Hong