a_005

Josephine Baker/Rytmy oporu

29.08.2014 21:00

JOSEPHINE BAKER/RYTMY OPORU jest projektem z pogranicza tańca, muzyki (koncertu), oraz sztuk wizualnych. Trójka artystów wspólnie przenoszą fenomen Josephine Baker na scenę, jednocześnie łącząc jej doświadczenie z przekonaniem, że u podłoża każdego oporu znajduje się rytm. Wychodząc z takiego założenia artyści prezentują historię oporu w rytmie i tańcu, począwszy od transów sufickich, przez amerykański cakewalk, po rytuały voodoo haitańskiego, czy kurdyjskie tańce oporu. W trakcie spektaklu muzyka i obraz tworzone są na żywo przez duet Dymiter_franczak, jednocześnie stając się tłem dla tańca Justyny Jasłowskiej, reinterpretującej na nowo ruch Josephine Baker i sytuujący go w szerszej perspektywie historycznej i współczesnej.

Justyna Jasłowska – tancerka, performerka, choreografka, socjolożka i fizjoterapeutka. W latach 2004-2011 tańczyła w Teatrze Maat Projekt. W latach 2009-2011 stypendystka programu edukacyjnego dla choreografów – Alternatywna Akademia Tańca, Stary Browar, Poznań. Laureatka konkursu Rezydencja/Premiera 2011 organizowanego przez Klub Żak w Gdańsku. Współpracowała z Teatrem Ciała Limen i Campagne La Sablier. Stworzyła własne choreografie: „Spirale” (2008), ”Kill Bill vol.0” (2010), „Sztuka Pływania” (2010), „November” (2011), „Bye, bye kitty” (2012).

Ludomir Franczak – artysta wizualny poruszający się na polach multimediów, malarstwa, grafiki, instalacji, designu, performance i teatru. Swoje projekty prezentuje w galeriach, muzeach, przestrzeni publicznej i teatralnej w Polsce, Danii, Szwecji, Anglii, Portugalii, Szwajcarii, Niemczech, Rosji, we Włoszech i na Węgrzech. Współpracuje z muzykami (Marcin Dymiter, Robert Curgenven, Pogodno), artystami wizualnymi (Magdalena Franczak, Karin Danielsson, Leo Palmestal). Jest stypendystą Fundacji Wyszehradzkiej (VARP) i trzykrotnym marszałka Województwa Pomorskiego, zdobywcą nagrody za najlepszy film eksperymentalny na festiwalu Euroshorts 2007 i laureatem festiwalu Spotkania 2011 Fundacji Łódzkich Spotkań Teatralnych.

Marcin Dymiter – muzyk, improwizator. Emiter porusza się w obszarze elektroniki, muzyki improwizowanej. Eksperymentuje z brzmieniem, przetwarzaniem dźwięków towarzyszących naszemu życiu. Tworzy instalacje dźwiękowe, słuchowiska radiowe, muzykę do filmów, spektakli i przestrzeni publicznych. Gra do filmów niemych. Prowadzi autorskie warsztaty dźwiękowe oraz działania przybliżające ideę field recordingu. Współpracuje z artystami wizualnymi i tancerzami m.in. Anną Baumgart, Joanną Rajkowską, Adamem Witkowskim, Ludomirem Franczakiem, Risą Takitą, Jackiem Krawczykiem oraz poetą Marcinem Świetlickim i pisarzem Danielem Odiją. Był współtwórcą takich zespołów jak: Ewa Braun, Mordy, Mapa.