tozamosc-slyder

Julia Golachowska, Barbara Gryka – Tożsamość składa się z rzeczy małych

Otwarcie: 8.03.2019 (piątek), godz. 18.00 w Galerii Labirynt 2 (ul. Grodzka 3), godz. 19.30 w Galerii Labirynt | Plaza (ul. Lipowa 13)
Wernisaż tłumaczony na polski język migowy (Magdalena Gach) oraz na język angielski (Krystian Kamiński).

Galeria Labirynt 2: wystawa czynna do 5.04.2019; wt.-niedz., godz. 15.00-18.00
Galeria Labirynt | Plaza: wystawa czynna do 19.04.2019; wt.-niedz., godz. 12.00-19.00
Wstęp wolny

Oprowadzanie autorskie po wystawie 23.03.2019 (sobota):
Galeria Labirynt | Plaza godz. 14.00-15.00
Galeria Labirynt 2 godz. 15.30-16.30
Wydarzenia tłumaczone na polski język migowy (Ewelina Lachowska)

 

Julia Golachowska i Barbara Gryka to młode artystki skupiające swoją uwagę na kwestiach społecznych, na problemach i kondycji życiowej jednostek oraz grup ludzi. Obie artystki interesują tematy tożsamości i pamięci. Nie szukają ich jednak w wielkich narracjach, pomnikach i polityce, a w rzeczach powszechnych, bliższych ciału – w tym jak i czym na co dzień żyjemy. Wystawa Golachowskiej i Gryki dotyczy miasta, w którym jest prezentowana, i powstawała w oparciu o proces jego poznawania, szukania jego specyfiki. Artystki inspirowały się konkretnymi miejscami i spotkaniami z ludźmi, w wyniku czego powstały dwie oddzielne realizacje, które spaja wspólny tytuł Tożsamość składa się z rzeczy małych. Kryje się za nim przekonanie, że każda i każdy z nas jest niepowtarzalną konstelacją elementów, które nazwiemy tożsamością. Niepowtarzalność „konstelacji” i jej różnorodność wynika jednak z pojęcia tego, co wspólne, podobne i właściwe.

Barbara Gryka, która zrealizowała swój projekt w Galerii Labirynt | Plaza zainspirowała się lubelskim osiedlem im. J. Słowackiego, zaprojektowanym w latach 60 XX w. przez Zofię i Oskara Hansenów. Artystka postanowiła odwiedzić mieszkańców osiedla w ich prywatnych mieszkaniach, aby zadać im kilka pytań oraz poprosić o wykonanie zdjęć – jedno z nich miało być portretem Gryki w czyimś domu, drugie było analogicznym portretem właścicielki/właściciela mieszkania. Te zdjęcia, wykonane w miejscach wskazanych przez domowników – na kanapie, przy stole, w fotelu, na łóżku dziecka, na tle obrazu, to w pewnym stopniu sceny intymne, wywołujące pytanie o prywatne życie lokatorów hansenowskiego założenia oraz o ich krótką relację z artystką.

Julia Golachowska, której pracę będzie można zobaczyć na Starym Mieście w Galerii Labirynt 2, zdecydowała się na innego typu dialog, niemniej istotny w pytaniu o sprawy tożsamości w swej ideowej podstawie. Projekt Golachowskiej powstał w kontekście bezpośredniego sąsiedztwa punktu usługi gastronomicznej pod nazwą Kebab Prawdziwego Polaka, który znajduje się w tej samej bramie, co Galeria Labirynt 2, zaledwie kilka metrów od niej. Jak ujmuje to sama artystka, Kebab jest „dziwnym przykładem przenikania się rozmaitych trendów i bardzo wielowątkowym przykładem patriotyzmu ekonomicznego”. Dialog Golachowskiej prowadzony jest więc na poziomie rozważań o tożsamości w skali uniwersalnej, tożsamości ludzkiej i tożsamości z ludźmi – która przejawia/objawia się w szczegółach dnia codziennego i dotyczy zjawisk o skali globalnej.

Kuratorka: Magdalena Linkowska

__________

Wystawa Barbary Gryki powstała w ramach rezydencji artystycznej będącej częścią projektu Meet the Neighbours.

Meet the Neighbours to trzyletni interdyscyplinarny projekt, zapraszający artystów do przechodzących gwałtowne zmiany przestrzeni pięciu miast Europy i Północnej Afryki. Projekt dofinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Kreatywna Europa. Meet the Neighbours realizowany jest w Manchester and Salford (Wielka Brytania); Béthune, Lillers & Bruay-la-Bussiere (Francja); Lublin (Polska); Marrakech (Moroko); Groningen (Holandia).

Projekt realizowany jest przy wsparciu Unii Europejskiej w ramach programu Kreatywna Europa.

reske-loga