wrobel kama

Kama Wróbel – Krótka opowieść o sztuce wideo | wykład

30.05.2017 (wtorek), godz. 17.00
Wstęp wolny

Wideo jest obecnie jednym z chętniej używanych mediów, również w świecie sztuki. Powszechna technologizacja i łatwość dostępu do cyfrowego narzędzia bardzo mocno wpłynęły na aktualny kształt sztuki współczesnej i powszechność użycia wideo wśród artystów młodego, jak i starszego pokolenia. Ale nie zawsze tak było. Jeszcze siedem lat temu sztuka wideo nie była aż tak popularna w Polsce, a jej historia posiadała wiele luk i niedomówień. Nieliczne wówczas publikacje ogólne, zachowane katalogi, program badawczy Piotra Krajewskiego z Centrum Sztuki WRO, a także pojedyncze artykuły tematyczne rzucały nieco więcej światła na ten szczególny, choć zaniedbywany wówczas okres sztuki polskiej, a także światowej.

A co właściwie termin video art oznaczał? Z pewnością powstał z potrzeby opisania narzędzi oraz procesów anektujących nowe technologie telewizji i wideo do działań artystycznych, z kolei w 1976 roku Józef Robakowski pisał, iż problematykę dotykającą sztuki wideo wyznaczyli sami artyści, a cechami metodycznymi video artu były: „zapisy dokumentujące wydarzenia artystyczne, bezpośrednie zapisy własnej mentalności, próby poszerzenia możliwości technicznych oraz badanie struktury telewizji…”. Więcej będzie można się dowiedzieć na spotkaniu 30 maja w Galerii Labirynt. Wykład wygłosi Kama Wróbel.

KAMA WRÓBEL (1986) – historyk sztuki, kurator, niezależny krytyk sztuki. Absolwentka Instytutu Historii Sztuki na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego. W 2010 roku obroniła pracę magisterską pt. Polska sztuka wideo w latach 1989-1995. Teksty jej autorstwa publikowane były na portalach o tematyce artystycznej oraz w magazynach kulturalno-artystycznych takich, jak: m.in. obieg.pl, o.pl, rynekisztuka.pl, magazyn FORMAT. Jest współzałożycielką TIFF Center. Jej zainteresowania badawcze koncentrują na nowoczesnych praktykach komunikacji wizualnej, rynku sztuki oraz obszarze sztuki nowych technologii.