Kornelia Dzikowska - wystawa w Galerii Labirynt 2

Kornelia Dzikowska – Działanie przestrzenne, zbliżające

Otwarcie: 04.12.2014 (czwartek), godz. 19.00, Galeria Labirynt 2 (ul. Grodzka 3)
Wystawa czynna do 21.12.2014 (wt. – niedz., w godz. 12.00 – 19.00, wstęp wolny)

Projekt Kornelii Dzikowskiej koncentruje się na problemie przestrzenności i na relacjach podmiotowo-przedmiotowych. Główny element ekspozycji stanowi zasłona z syntetycznych włosów, wizualnie nawiązująca do dekoracji teatralnych umieszczanych we wnękach drzwiowych. W swej twórczości artystka już nieraz sięgała po ten materiał. Seria instalacji przestrzennych bada jego właściwości: czy „martwy” włos może być wizualnie atrakcyjny, czy może stanowić estetyczną dekorację, czy też jest jedynie odpadem? Interesuje ją również jego oddziaływanie na człowieka.

Kotara symbolicznie rozdziela dwie przestrzenie – przestrzeń galerii sztuki, pewnego sacrum, i przestrzeń będącą sceną, na której rozgrywa się życie codzienne – profanum. Wchodząc do tej nowej sfery, odbiorca zmuszony jest do bezpośredniego kontaktu z organicznym, budzącym raczej negatywne skojarzenia, materiałem. Wchodzi jednak w ten kontakt dobrowolnie, jest to jego wybór. Za kotarą jest jedynie prosty biały nieinwazyjny neon w formie linii biegnącej wzdłuż całego pomieszczenia, podkreślający pustkę i istotę wcześniejszego doświadczenia. Dopełniający element, jakim jest neon, dzieli oraz organizuje płaszczyznę ściany i generuje zimne białe światło. Współegzystuje z zasłoną i zaznacza jej obecność.

KORNELIA DZIKOWSKA – absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Studentka Pracowni Działań Przestrzennych na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Realizuje projekty multimedialne, tworzy instalacje i obiekty przestrzenne. Współpracuje przy realizacji kostiumów i scenografii filmowych i teatralnych.

Projekt został wyłoniony w drodze konkursu na prace site-specific do przestrzeni Galerii Labirynt 2.