Koncert grupy Księżyc

Księżyc – koncert

Zespół działał w latach 90. ubiegłego stulecia w składzie: Agata Harz (śpiew), Katarzyna Smoluk (śpiew, fortepian), Robert Niziński (instrumenty dęte i klawiszowe), Lechosław Polak (akordeon, instrumenty klawiszowe, syntetyzatory) oraz Remigiusz Mazur-Hanaj (teksty, taśmy). Twórczość grupy łączy ducha muzyki dawnej i współczesnej. Bez mała średniowieczne brzmienie o słowiańskich korzeniach miesza się z estetyką minimalistyczną i elementami eksperymentów wokalnych XX wieku. Alchemiczne zestawienie tych składowych przynosi w efekcie oryginalną, zapierającą dech muzykę, delikatną i złowieszczą zarazem, zaś surrealistycznie baśniowe teksty stanowią esencję piękna i smutku z domieszką szaleństwa – jak pisze Mark Harwood (Penultimate Press).

WSTĘP: 10 zł
Bilety do nabycia w Galerii Labirynt od 28.10.2014. Kasa czynna: wt.-niedz., godz. 12.00-19.00.

– – –

Odgłosy Bocznic w Labiryncie to nowy cykl koncertów w Galerii Labirynt organizowanych we współpracy z oficyną fonograficzną OBUH. Kuratorem cyklu jest Wojciech „Wojcek” Czern, założyciel grupy muzycznej ZA SIÓDMĄ GÓRĄ, producent, realizator nagrań, twórca oficyny fonograficznej OBUH (Odgłosy Bocznic Utworzą Harmonię) poświęconej rejestracji oraz publikacji muzyki spoza głównego nurtu w jej różnorodnych przejawach. Oficyny zainteresowanej głównie muzyką z tzw. pogranicza, jeszcze gatunkowo niezdefiniowanej i do końca nieukształtowanej.

Cykl ma na celu prezentować twórczość artystów „znanych”, zapoznanych i nieznanych, tworzących poza głównym nurtem kultury popularnej i wysokiej. Muzykę tworzoną z dala lub na obrzeżu dominujących mód i trendów. Muzykę powstającą przede wszystkim z potrzeby poszukiwania „prawdy dziejów”, budowania i wyrażania własnej tożsamości, jeszcze nie do końca określoną i skodyfikowaną. Muzykę wytyczającą nowe drogi, czy odkrywającą na swój własny sposób stare, zapomniane ścieżki, wreszcie muzykę stojącą w obliczu odkrycia nowego lądu, w momencie może najważniejszym, kiedy wszystko wydaje się możliwe. Ten typ „wolnej i bezinteresownej” muzyki powstającej na bocznicach „wielkiego” świata, choć tu i teraz pozostaje najmniej znany, jest tym, który w dłuższej perspektywie jest jedynie istotnym i zdolnym przetrwać próbę czasu. Koncerty będą się odbywały raz w miesiącu.

OBUH