SLIDER_Lublin

LGBT Film Festival

Przed nami jubileuszowa 10. edycja ogólnopolskiego festiwalu filmowego LGBT.

LGBT Film Festival stał się największym w Europie Środkowo-Wschodniej wydarzeniem kulturalnym, prezentującym kinematografię z pojemnego, kolorowego parasola LGBT. A ta przez ostatnią dekadę zmieniła się zasadniczo, stając się, chcąc nie chcąc, papierkiem lakmusowym rozpędzonej, zmieniającej się rzeczywistości.

W międzynarodowym obiegu festiwalowym z jednej strony coraz rzadziej pojawiają się filmy pokazujące osoby nieheteronormatywne jako ofiary współczesności, osoby, w najlepszym przypadku, godne politowania i taniego współczucia. Na ekrany festiwalowych kin trafiają filmy pełne afirmacji rozmaitych życiowych i ludzkich konstelacji, które zamiast kolejny raz wracać do bolesnej niejednokrotnie rzeczywistości, rozbierają na czynniki pierwsze coraz bardziej złożoną, wymykającą się prostym klasyfikacjom rzeczywistość. Z drugiej strony światowa kinematografia, niczym najczulszy radar, wciąż odnotowuje miejsca, w których rzeczywistość wymaga naprawy. I to olbrzymie spektrum wrażliwości i złożoności współczesnego świata, niestrudzenie od samego początku istnienia festiwalu w Polsce, zostanie pokazane dzięki nietuzinkowym tytułom z najważniejszych, międzynarodowych festiwali takich jak Cannes, Berlinale czy festiwal w Wenecji. Warto przy tym zwrócić uwagę na mnogość gatunkową filmowej ekspresji. Bo obok fabuł są dokumenty czy coraz bardziej „rozpychające” się na filmowym rynku krótkie metraże, a te w ostatnich latach to prawdziwe rarytasy, więc jeśli do tej pory pomijaliście(-łyście) je w swoich wyborach, zwróćcie na nie baczniejszą uwagę.

PROGRAM

25 kwietnia (czwartek)
godz. 18.00 JOSÉ / 85′

26 kwietnia (piątek)
godz. 18.00 RAFIKI / 83′
godz. 19.30 JUST FRIENDS / 80′

27 kwietnia (sobota)
godz. 15.30 GAY SHORTS I / 71′ / plus dyskusja „Prawo do rodziny”
godz. 18.00 STORIES OF INTERSEX AND FAITH / 80′
godz. 19.30 KILKA ROZMÓW O BARDZO WYSOKIEJ DZIEWCZYNIE (Câteva conversaţii despre o fată foarte înaltă) / 70′

28 kwietnia (niedziela)
godz. 15.30 LESBIAN SHORTS / 86′ / plus dyskusja „Szare odcienie tęczy oczami członków LGBT+”
godz. 18:00 SAUVAGE / 99′

Bilety: 12 zł; karnet na 3 różne filmy: 30 zł (do nabycia od 7.04 w księgarni Galerii Labirynt, wt.-niedz., godz. 12.00-19.00)
Opisy filmów: www.lgbtfestival.pl