Karton z napisem "LGBT to JA" na tle zdjęć przedstawiających osoby pozujące z takim kartonem.

LGBT+ w Galerii Labirynt – „Jesteśmy ludźmi”

24 czerwca w Galerii Labirynt odbył się wernisaż wystawy „Jesteśmy ludźmi”, będącej reakcją na homofobiczne ataki polityków na osoby LGBT+.


„Pomysł na tę wystawę powstał podczas wizyty pana Prezydenta w Lublinie. Jego pewność i przekonanie o słuszności atakowania środowisk LGBT+ sprawiły, że postanowiłem zareagować i odpowiedzieć na wygłaszane przez niego tezy” – mówił Waldemar Tatarczuk, dyrektor Galerii Labirynt podczas wernisażu. „Zainspirowao mnie także wystąpienie Mariana Turskiego podczas obchodów wyzwolenia obozu Auschwitz, który w swoim przemówieniu zachęcał do tego, abyśmy nie byli obojętni. Ta wystawa ma na celu pokazanie, że środowisko artystyczne nie jest obojętne na wszelkie przejawy homofobii, dyskryminacji, rasizmu.”
Zwiedzający zobaczyli fotografie, obiekty, prace wideo i instalacje. Można było zobaczyć filmy piętnujące nietolerancję i mowę nienawiści. W sali wystawowej pojawiły się barwne zdjęcia z demonstracji i protestów środowisk LGBTQ+, przygotowane przez Archiwum Protestów Publicznych. Prezentowana była także mapa Stref Wolnych od LGBT Bartosza Staszewskiego oraz pięciometrowej długości rysunek autorstwa Mariusza Tarkawiana pt. „Ars homo” i  świecąca praca „Miłość” Pawła Korbusa. Zwiedzający mieli również możliwość zrobienia sobie zdjęcia z tabliczką z napisem „LGBT to ja”, a także stworzenia tęczowej pocztówki z wiadomością do Andrzeja Dudy. Po zakończeniu wystawy wszystkie pocztówki zostaną wysłane do Prezydenta przez performera Filipa Kijowskiego.

Dołącz do wystawy!
W wystawie „Jesteśmy ludźmi” udział wzięło kilkanaście artystek i artystów. Dyrektor Galerii Labirynt zaprasza kolejne osoby, które chcą wystawić swoje prace, będące sprzeciwem wobec homofobii, dyskryminacji i mowy nienawiści. Artyści i artystki proszeni są o wysłanie swojego zgłoszenia na adres: wearepeople@labirynt.com.

Zdjęcia z wernisażu można zobaczyć na Facebooku

Wystawa będzie czynna do 14 sierpnia 2020.