Mały Atlas Polskiej Animacji

M. A. P. A. Mały Atlas Polskiej Animacji

Julian Antonisz (1941 – 1987), artysta multimedialny, plastyk, scenarzysta i twórca eksperymentalnych filmów animowanych, a także awangardowy kompozytor i wynalazca. Od 1977 Antonisz konsekwentnie realizował swoje filmy w tzw. technice “non-camerowej”, czyli bezpośrednio na taśmie, bez użycia kamery filmowej. Debiutował FOBIĄ (1967), brawurową groteską na temat “uczuć” artysty-malarza na łonie natury. Jego autorskie realizacje zdobyły wiele nagród na krajowych i międzynarodowych festiwalach animacji, zaś niezwykle wyrazisty, “pulsujący” styl na zawsze pozostaje w pamięci każdego, kto się z nim zetknął. W zestawie znalazły się filmy animowane Antonisza, jeszcze sprzed “ery non-camerowej” (wyjątek stanowi SŁOŃCE. FILM BEZ KAMERY, od którego datuje się jej początek), zrealizowane w krakowskim oddziale Studia Miniatur Filmowych.

W programie:

FOBIA (1967, 10′)
Brawurowy debiut Antonisza. Groteskowa relacja malarza z jego wycieczki w plener.

W SZPONACH SEKSU (1969, 9′)
W odpowiedzi na ogłoszenie młodej kobiety: „mam mieszkanie, szukam mężczyzny, którego pokocham na kolorowo”, zgłasza się wielu kandydatów…

TYSIĄC I JEDEN DROBIAZGÓW (1972, 5’)
W serii gagów realizatorzy przestrzegają przed dewaluacją pewnych wartości moralnych.

STRACHY NA LACHY (1973, 8’)
Jedyny film lalkowy w dorobku Antonisza. Dowcipna opowieść o tworzeniu się państwowości nadwiślańskich plemion słowiańskich. W spokojne życie Słowian wkraczają dziwne potwory, brutalnie niszczące wszystko na swej drodze. Na ruinach i zgliszczach rodzi się biały orzeł, symbol tworzącego się narodu.

…TE WSPANIAŁE BĄBELKI W TYCH PULSUJĄCYCH LIMFOCYTACH (1973, 8’)
Film ostrzegający przed zgubnymi skutkami palenia tytoniu.

JAK NAUKA WYSZŁA Z LASU… (1970, 8’)
Dowcipny wykład o powstawaniu książki. Najpierw w przystępny i zabawny sposób przedstawiono produkcję papieru, a następnie opowiedziano o pracy drukarni…

JAK TO SIĘ DZIEJE, PYTA AGNISIA, ŻE NA EKRANIE WIDZIMY MISIA (1970, 6’30”)
Zabawny wykład poświęcony technicznym zasadom działania telewizji oraz procesowi powstawania widowiska telewizyjnego.

SŁOŃCE. FILM BEZ KAMERY (1977, 3’30”)
Pierwszy film Antonisza zrealizowany w całości bez użycia kamery. Alegoria przemijania życia ludzkiego w obliczu niezmienności kosmosu ukazana w drzeworytach odciskanych bezpośrednio na taśmie filmowej.

JAK DZIAŁA JAMNICZEK (1971, 8’)
Jedno z najbardziej kultowych dzieł w historii polskiej animacji. Pozornie absurdalny wykład na temat budowy i działania psa jamnika, udowadniający wyższość żywych istot nad najbardziej skomplikowanymi mechanizmami.

–> bilet 5 zł <–