Made in BY

Made in BY | reż. Luigi Milardi

Seans: 13.10 (czwartek), godz. 19.00 | Galeria Labirynt/Plaza, Lublin, ul. Lipowa 13 (wejście od ul. Ofiar Katynia)
Wstęp wolny

Made in BY, reż. Luigi Milardi
52′ / Włochy, Białoruś / zdjęcia: Valentina Natarelli / montaż: Valentina Natarelli / produkcja: Five Service, CPA Roma Tre

Dokument Made in BY jest nietypowy. Nie zobaczymy w nim więźniów politycznych, represjonowanych opozycjonistów czy tłumionych siłą protestów ulicznych. Poznamy za to białoruskich artystów, którzy zdecydowali się tworzyć w warunkach dobrze działającej machiny strachu, rezygnując z emigracji, coraz częściej wybieranej przez młodych ludzi. Bohaterowie Made in BY nie godzą się na narzucone im role w „teatrze absurdu”. Białoruscy twórcy dzielą się na tych, którzy te role przyjęli, uczestnicząc w oficjalnym życiu artystycznym kraju i na tych, którzy wybierają niezależność, płacąc za to wysoką cenę. Utrata pracy na uczelni za ustawienie kilku kolorowych sześcianów w przestrzeni publicznej to tylko jeden z wielu przykładów. Trzeciej drogi w tym „teatrze” nie ma.

Made in BY to świeże spojrzenie na Białoruś oczami ludzi wybierających sztukę jako sposób walki o wolność, o której inni przestali już dawno marzyć.

Projekcja filmu odbywa się w ramach akcji Dzień Solidarności z Uchodźcami.