MSZ_MŁ_ziemia-niczyja_slider

Magdalena Łazarczyk – Ziemia niczyja

Otwarcie: 23.02.2018 (piątek), godz. 19.00, Galeria Labirynt | Plaza, ul. Lipowa 13
Wystawa czynna do 18.03.2018 (wt.-niedz., godz. 12.00-19.00)
Wstęp wolny

Wernisaż tłumaczony na polski język migowy; tłumaczka: Magdalena Gach; po otwarciu wystawy zapraszamy również na krótkie oprowadzanie tłumaczone na PJM.

Ziemia niczyja to charakterystyczna strefa „pomiędzy”, której nikt nie nadzoruje. To dystans mogący łączyć i dzielić. Ziemia niczyja – jako przestrzeń, w której pojawić się może wszystko albo nic, jako obszar „pomiędzy aktem a efektem” – stała się inspiracją dla Magdaleny Łazarczyk. Częścią wystawy i niejako jej punktem wyjścia jest tekst Mateusza Marczewskiego, który stanowi swoistą mapę interpretacji pracy artystki: „(…) kto lub co ją zamieszkuje – rozważania narratora krążą wokół nieodgadnionej przestrzeni pomiędzy »myślą a jej owocem« – (…) nie potrafiłem, nawet w wyobraźni uczynić jej pustą. Poruszyła mnie ta myśl – o istnieniu tej pomijanej przestrzeni. Być może za sprawą utworu, którego słuchaliśmy – kolejnych warstw budujących misterną arabeskę, przyszedł mi na myśl lęk przed czymś tak nieoczywistym jak pustka”.

Magdalena Łazarczyk (ur. 1985 w Białymstoku) ukończyła studia licencjackie na Wydziale Komunikacji Multimedialnej poznańskiego Uniwersytetu Artystycznego na kierunku Sztuka Rejestracji Obrazu. W 2015 roku obroniła dyplom magisterski na Wydziale Sztuki Mediów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, zrealizowany w Pracowni Działań Przestrzennych prof. Mirosława Bałki. W swoich realizacjach używa różnorodnych mediów, takich jak wideo, fotografia, instalacja czy performans, który tworzy w duecie z Zuzą Golińską. Wspólnie z Łukaszem Sosińskim prowadzi ROD – Realny Obszar Działań – artist-run-space na terenie Rodzinnych Ogródków Działkowych w Warszawie. Jest finalistką konkursu Artystyczna Podróż Hestii (2014) oraz Biennale Sztuki Młodych Rybie Oko 7 (2013). Laureatka Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia w twórczości artystycznej (2015). Jej praca dyplomowa została nagrodzona na wystawie Coming Out 2015 za najciekawszą realizację w dziedzinie sztuki nowych mediów oraz otrzymała główną nagrodę w konkursie (NIE)OBECNOŚĆ organizowanym przez Stowarzyszenie Artmagedon we współpracy z Galerią Labirynt w Lublinie (2016). Magdalena Łazarczyk brała udział w wielu wystawach zbiorowych, m.in: Niewidzialna Ściana, Galeria Arsenał w Białymstoku (2017), Hosted Simply, Wiedeń (2016); The Sense of the Body, FISAD 2015 (1. Festival Internazionale delle Scuole d’Arte e Design), Turyn; Gęsia skórka, Dom Słowa Polskiego, Warszawa (2015); TEST/EXPOSURE, Wro Media Art Biennale, Wrocław (2015); Myths. Students/Artists/Teachers, Fondazione Pastificio Cerere, Rzym (2014); Lekcja, Miejsce Projektów Zachęty, Warszawa (2014); Akomodacja, Muzeum Sztuki Współczesnej, Mińsk (2014); Nie ma ziewania #1, #2, #3, #4, Teatr Nowy, Warszawa (2014). Mieszka i pracuje w Warszawie.

Kuratorka: Magdalena Linkowska

Magdalena Linkowska, tekst towarzyszący wystawie Ziemia niczyja

______________

projekt graficzny: Maja Szczypek