Cate Blanchett appears in Manifesto by Julian Rosefeldt, an official selection of the Premieres program at the 2017 Sundance Film Festival. Courtesy of Sundance Institute | photo by Barbara Schmidt.

Manifesto | reż. Julian Rosefeldt (pokaz filmu i dyskusja)

Manifesto, reż. Julian Rosefeldt, występuje: Cate Blanchett
dramat / Niemcy / 2016 / język oryginalny: angielski / 95 minut

Seans: 11.01.2018 (czwartek), godz. 18.00, bilet: 10/12 zł
Bilety do nabycia od 2.01.2018 w księgarni Galerii Labirynt (wt.-niedz., godz. 12.00-19.00); możliwa jest rezerwacja tel. : 466 59 20 wewn. 30.

Zrealizowany przez wybitnego artystę wizualnego Juliana Rosefeldta Manifesto prezentowany był najpierw w galeriach jako rozpisana na trzynaście ekranów instalacja (zob.). Dziś rozpoczyna swoje kolejne życie, tym razem jako film, udowadniając, że niektóre idee są jak odbezpieczony granat i stają się zarzewiem buntu. Inne wietrzeją i stają się śmieszne, a jeszcze inne mają uniwersalną moc wybudzania z letargu i wyostrzania spojrzenia na świat.

Film będzie symultanicznie tłumaczony na polski język migowy przez Magdalenę Gach.

Po projekcji zapraszamy na dyskusję wokół filmu oraz roli manifestu w życiu społecznym i kulturalnym, w której udział wezmą Magdalena Linkowska, Rafał Lis i dr Marcin Pastwa.
Dyskusja będzie tłumaczona na polski język migowy.

***

Cate Blanchett wciela się w 13 różnych postaci – od wokalistki punkowego zespołu, przez gospodynię domową, wdowę, robotnicę, naukowca, aż po bezdomnego mężczyznę, aby zderzyć najbardziej radykalne idee XX wieku z otaczającą nas rzeczywistością. Bezkompromisowe, hipnotyczne i wspaniale nakręcone kino w reżyserii Juliana Rosefeldta, jednego z wiodących artystów sztuki współczesnej.

Każda z postaci zagranych przez Blanchett wygłasza na ekranie fragmenty słynnych manifestów autorstwa pisarzy i reżyserów, malarzy i tancerzy, rzeźbiarzy i poetów, filozofów i architektów: von Triera, Marksa, Apollinaire’a, Malewicza i wielu, wielu innych. Blanchett nie tylko demonstruje najwyższej próby aktorski kunszt, ale także wraz ze swoimi bohaterami testuje potęgę dwudziestowiecznych proroctw, które Rosefeldt umieszcza w często zabawnych kontekstach.

(z opisu dystrybutora)