Marcin Janusz – 90% soku, 10% cukru

Galeria Labirynt | Plaza, ul. Lipowa 13 (wejście od ul. Ofiar Katynia)
Otwarcie: 23.03.2018 (piątek), godz. 18.00
Wystawa czynna do 15.04.2018 (wt.-niedz., godz. 12.00-19.00)
Wstęp wolny

Wernisaż tłumaczony na polski język migowy; tłumaczka: Magdalena Gach. Po otwarciu wystawy zapraszamy również na krótkie oprowadzanie tłumaczone na PJM.

Wystawa prezentuje najnowsze realizacje, w których artysta eksperymentuje z formą i materią obrazu, wykorzystując substancje nietypowe dla malarstwa, takie jak żywica, aceton, szkło kryształowe. Prace oscylują wokół tematu witalności oraz jej związku z trucizną, która w odpowiednich dawkach może mieć właściwości lecznicze. Na pozór abstrakcyjne, biomorficzne kształty w żywych pastelowych barwach stanowią wizualną metaforę procesów fizjologicznych i metabolicznych zachodzących w ludzkim ciele pod wpływem substancji zmieniających psychofizyczną strukturę organizmu. Na poziomie materii malarskiej procesy te odzwierciedla eksplorowana przez artystę technika, która polega na stosowaniu związków chemicznych „toksycznych” dla farby olejnej, co pozwala uzyskać efekt malarski przypominający ludzkie wydzieliny, takie jak ślina, żółć czy pot.

Marcin Janusz (1991) – w 2013 r. ukończył studia licencjackie na kierunku Ratownictwo medyczne na Wydziale Nauk o Zdrowiu Collegium Medicum UJ. Obecnie jest studentem V roku na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie. Brał udział w wielu wystawach zbiorowych w Polsce i zagranicą, m.in. w wystawie finalistów konkursu Artystyczna Podróż Hestii (Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, 2017). 90% soku, 10% cukru to trzecia indywidualna ekspozycja artysty – wcześniej swoje prace prezentował m.in. na wystawie Lukier po wierzchu (galeria Księgarnia l Wystawa, 2016).

Kuratorka: Agnieszka Cieślak

Więcej: www.marcinjanusz.com.pl

Agnieszka Cieślak: 90% soku, 10% cukru, tekst towarzyszący wystawie

________________

na zdjęciu fragment pracy Marcina Janusza Vitalic 11

________________