krzeslak-slyder

Marta Krześlak – Ruiny moich marzeń

Galeria Labirynt, ul. ks. J. Popiełuszki 5
Otwarcie: 13.04.2019 (sobota), godz. 19.00; wernisaż tłumaczony na polski język migowy (Magdalena Gach-Leziak) oraz na język angielski (Krystian Kamiński)
Wystawa czynna do 2.06.2019 (wt.-niedz., godz. 12.00-19.00)
Wstęp: 1 zł

Kuratorka: Aleksandra Skrabek

Ruiny moich marzeń to instalacja, która była pracą dyplomową Marty Krześlak na ASP w Łodzi. Dziecięcy, dmuchany plac zabaw, z elementami z bajek Disneya, jako przedmiot bezużyteczny został wyrzucony, stał się ogromnym plastikowym odpadem. Artystka przywróciła go do życia, potraktowała jako ready-made, nadając mu nowe artystyczne znaczenie. Krześlak fascynują zbędne i porzucone przedmioty, ale przede wszystkim ich potencjalne możliwości przekształcenia w wyobrażone światy. W swoich działaniach artystka odnosi się do koegzystencji procesów ekonomicznych z naturalnymi, inspiruje się przestrzenią, w obrębie której efekty działania człowieka wpływają na przyrodę. Ta ostatnia w tym zestawieniu często pozostaje bezpowrotnie zniszczona. Instalacji towarzyszy nagranie dźwiękowe – piosenki o marzeniach z lat 90., śpiewane przez artystkę.

Marta Krześlak, urodzona w 1994 roku, jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi (2018). Studiowała też na Wydziale Sztuki Mediów w Warszawie oraz École nationale supérieure des beaux-arts de Lyon. W 2018 roku otrzymała Grand Prix na Festiwalu Młode Wilki, Nagrodę Fundacji Grey House oraz została laureatką Konkursu Najlepszych Dyplomów w Gdańsku. Jej prace prezentowane były na wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych w kraju i za granicą. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałka Województwa Łódzkiego w 2017 roku. Jej zainteresowania oscylują wokół marzeń, wspomnień, zapamiętanych lub wyobrażonych krajobrazów. Używając obiektów znalezionych, buduje narracje, w których analizuje naturę ludzkiego działania, często podkreślając jego absurdalność. Mieszka w Grabinie pod Łodzią. Artystka współpracowała już wcześniej z Galerią Labirynt, biorąc udział w wystawie (Nie)obecność (2016). Brała także udział w przeglądzie wideo studentek i studentów uczelni artystycznych VideoNews (2017).

 

Aleksandra Skrabek, Ruiny moich marzeń, tekst kuratorski