slyder-chorobski

Mateusz Choróbski – the empty room of night

Galeria Labirynt 2, ul. Grodzka 3
Otwarcie: 13.04.2019 (sobota), godz. 17.00; wernisaż tłumaczony na polski język migowy (Magdalena Gach-Leziak) oraz na język angielski (Krystian Kamiński)
Wystawa czynna do: 17.05.2019 (wt.-niedz., godz. 15.00-18.00)
Wstęp wolny

Kuratorka: Agnieszka Cieślak

Wystawa the empty room of night Mateusza Choróbskiego otwiera cykl prezentacji o charakterze site-specific w Galerii Labirynt 2, która mieści się na Starym Mieście w Lublinie. Historia tej przestrzeni sięga 1988 roku, należała wówczas do lubelskiego Biura Wystaw Artystycznych. Na ekspozycji będzie można obejrzeć nowe realizacje artysty, stworzone specjalnie do tego miejsca, które wpisują się w architekturę XV-wiecznej kamienicy oraz infrastrukturę jej otoczenia. Choróbski dokonuje gestu otwarcia przestrzeni, dodając jej oddechu i zapraszając do środka przypadkowych przechodniów – galeria znajduje się przy głównym trakcie, prowadzącym od Wzgórza Zamkowego, przez Bramę Grodzką i Bramę Krakowską w stronę Krakowskiego Przedmieścia.

Choróbski tworzy instalacje z materiałów takich jak blacha stalowa wykorzystywana do budowy dachów, wnętrza starych termosów, grzejniki Faviera oraz szklane bańki lekarskie. Materiały te przywodzą skojarzenia z domem rozumianym jako budynek, ale także jako miejsce naszej codziennej egzystencji, gdzie poszczególne jego elementy odpowiadają częściom ludzkiego ciała. Choróbski nie traktuje wybranych przez siebie obiektów jako ready-mades, ale poddaje je metamorfozom. W wyniku tego procesu przedmioty nabierają nowych znaczeń, zachowując jednocześnie ślad dawnego przeznaczenia nadający im poetyckiego charakteru – na ten trop wskazuje również sam tytuł wystawy stanowiący fragment wiersza amerykańskiego poety Charlesa Reznikoffa.

Mateusz Choróbski (1987) – absolwent Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu oraz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Mieszka w Warszawie. Współpracuje z galerią Wschód. Autor krótkich form filmowych, obiektów, instalacji site-specific oraz działań w przestrzeni publicznej.

Podziękowania za materiały z Huty Szkła Czechy dla p. Ziemowita Drewnika.

 

Agnieszka Cieślak, the empty room of night, tekst kuratorski

Pier Paolo Pancotto, Podszepty i sublimacje Mateusza Choróbskiego, tekst towarzyszący wystawie