metaspace

METASPACE / obserwacja bez oceny / spotkanie na żywo / zapis ruchu

Wstęp wolny

Niezależni kreatorzy z Kinematics Dance Company od 4 lat prowadzą w Lublinie edukacyjny i artystyczny dialog z dziećmi oraz młodzieżą, których osobliwa natura inspiruje do wnikliwego spojrzenia na siebie oraz na miejsce, które współtworzymy. Miasto ze swoim potencjałem różnorodności jest obszarem pogłębiania relacji oraz nawiązywania i zacieśniania współpracy kulturalnej, co umożliwia rozwój w wymiarze osobistym i społecznym.

Metaspace to roczny projekt stypendialny Katarzyny Świerszcz, realizowany w dziedzinie tańca, dzięki wsparciu fundatora – Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Projekt składał się z cykli warsztatowych związanych z różnymi formami ruchu, przygotowania i prezentacji choreografii oraz publikacji tekstu naukowego w oparciu o dokumentację procesu metaspace (e-wydanie). Działania te zyskały liczną grupę odbiorców. Projekt był przygotowany dla członków Kinematics Dance Company z Lublina, poruszających się na wózkach inwalidzkich, a także dla osób z zaburzeniami słuchu oraz osób z zaburzeniami wzroku. Swój potencjał mogły również rozwijać osoby z zespołem Downa, dziecięcym porażeniem mózgowym, autyzmem, ADHD oraz HSP.

Celem warsztatów była wymiana doświadczeń pomiędzy uczestnikami oraz znalezienie wspólnego języka w komunikacji przy budowaniu choreografii w zintegrowanej przestrzeni. Jej finałowy zapis będzie bazował na podstawowych elementach tańca klasycznego, tańca jazzowego, koordynacji ruchowej, improwizacji tanecznej, gimnastyki oraz grze boccia, dzięki którym uczestnicy odkryli swobodę, radość i swoje mocne psycho-fizyczne strony.

Katarzyna Świerszcz z urodzenia biłgorajanka, z zawodu animator i menedżer kultury, pedagog, instruktor tańca jazzowego oraz choreograf. Tańczy od 11 lat, w rodzinnym mieście prowadzi grupy taneczne, w Lublinie zaś razem z Darią Dziedzic i Mateuszem Urbańskim współtworzy Kinematics Dance Company.

Fotodokumentacja projektu znajduje się tutaj.

 

METASPACE logos

Zapisz

Zapisz