slyder-miejsce

MIEJSCE | Pracownia Magdaleny i Ludomira Franczaków

ul. Balladyny 16, LSM
Otwarcie: 6.07 (sobota), godz. 16:00

Pracownia w obrębie osiedla LSM, wybudowanego przez Zofię i Oskara Hansenów, czerpie z formy otwartej. Powstaje z potrzeby wykreowania przestrzeni dla nieskrępowanej twórczości, jednocześnie stając się jednym z elementów zagnieżdżonych w architekturze, funkcjonując na równi z mieszkaniami, przedszkolem, czy sklepem z odzieżą używaną. Słowo pracownia nadaje mu pewną funkcję, jednakże jest ona jedynie sugestią tego, czym MIEJSCE może być. Nazwa, którą posługujemy się do określenia samej przestrzeni jest zatem otwarta.

„MIEJSCE nie niesie ze sobą dodatkowych znaczeń, pozostawia całkowitą dowolność w jego interpretacji, nabiera sensu w momencie pojawienia się wewnątrz ludzi. MIEJSCE jest nagłą wyrwą w utylitarnym pojmowaniu świata. MIEJSCE powstaje z zawieszenia wszystkich praw obowiązujących w świecie. (…) Ten, kto się w nim znajdzie, kreuje je.” (Mariusz Tchorek, Hanna Ptaszkowska i Wiesław Borowski – Teoria MIEJSCA)

Budowę Osiedla Słowackiego rozpoczęto w 1964 roku, dwa lata później, na seminarium w Puławach, Mariusz Tchorek wygłosił Teorię MIEJSCA. Jest ona tym dla sztuki, czym Teoria otwartej formy była dla architektury. Posługuje się podobnymi stwierdzeniami i domaga się demokratyzacji pozycji artysty/architekta i widza/mieszkańca. Stara się znieść hierachiczność relacji, pozostawiając szerokie pole do działań. Chcemy powrócić do tych pomysłów, jednocześnie mając świadomość budowania tego w obecnym czasie – narzędziami, jakie daje nam współczesność.

Pracownia Miejsce realizowana jest w ramach projektu Meet the Neighbours – wspólnej inicjatywa Galerii Labirynt oraz Quarantine (Manchester, Wielka Brytania), Comedié de Béthune (Francja), Grand Theatre (Groningen, Holandia) oraz 18, derb el ferrane (Marakesz, Maroko). Przez ostatnie dwa lata lokalni organizatorzy w każdym z miast zapraszali artystów do pracy nad gwałtownie zmieniającymi się krajobrazami miast, do spotkania z lokalnymi społecznościami.

 

Projekt realizowany jest przy wsparciu Unii Europejskiej, w ramach programu Kreatywna Europa.