mp_sl

Miłosny Performans

Otwarcie wystawy: 14.02.2016 (niedziela), godz. 17.00 | Galeria Labirynt | Plaza; Lublin, ul. Lipowa 13 (wejście od ul. Ofiar Katynia)
Oprowadzanie kuratorskie: 24.02.2016 (środa), godz. 17.00
Czynna do 20.03.2016 (wt.-niedz., godz. 12.00-19.00)
wstęp wolny

Miłosne Performansy to dzieła sztuki wykonane przez artystów specjalnie dla osoby, w której są̨ zakochani. To wyraz intensywnych uczuć́. Rodzaj intymnej korespondencji, adresowanej do kochanej osoby. Miłosne Performansy są̨ intymnymi gestami, nastawionymi na wzmacnianie relacji, dedykowanymi tylko jednej osobie. Być́ może tylko ta jedna osoba może je w całości odczytać́. Często dzieła te nie powstają̨ z zamysłem, aby je publicznie pokazywać́. Kierują̨ się̨ nie kalkulacją, tylko własną logiką. Logiką emocji. Nie są̨ to dzieła sztuki, których tematem jest miłość́, ale takie, które uczestniczą̨ w życiu związku, jako codzienne gesty, miłosne deklaracje, albo pojawiają̨ się̨ przy jego śmierci – rozstaniu. Prace te, powstające w różnych fazach związku, stanowią̨ wyraz miłości, frustracji z nią̨ zawiązanych, cierpienia wynikającego z rozstania itp. Miłosny Performans powstaje w różnym medium. Zazwyczaj też nie zamyka się̨ w jednym dziele sztuki, gdyż̇ wpisuje się̨ w większą̨ część́ miłosnej praktyki i jest przykładem tego, w jaki sposób sztuka towarzyszy życiu. Niekiedy dzieła te trwają̨ dłużej niż̇ relacja zakochanych osób. Po zakończeniu związku istnieją̨ autonomicznie, niezależnie od relacji, która była inspiracją dla stworzenia dzieła sztuki. Ponadto Miłosne Performansy, funkcjonując na styku prywatnego i publicznego, odzwierciedlają̨ również̇ kontekst społeczno-polityczny, w którym powstają̨.

(fragment książki Miłosny Performans Zofii Krawiec)

Artyści: Ada Karczmarczyk, Wilhelm Sasnal, Zofia Kulik, Robert Kuśmirowski, Roman Stańczak, Jan Smaga, Aneta Grzeszykowska, Teresa Gierzyńska, Edward Dwurnik, Jerzy Truszkowski, Aleka Polis, Dorota Buczkowska i João Vilhena, Wojciech Puś, Ewa Partum, Zbigniew Warpechowski, Honorata Martin i Maciej Salamon, Aleksandra Ska i Leszek Knaflewski

Kuratorka: Zofia Krawiec

 

Współpraca: BWA Tarnów

BWA Tarnów