slyder rydnij222

Mykola Ridnyi – Twarzą do ściany

Galeria Labirynt, ul. ks. J. Popiełuszki 5
Otwarcie: 20.04.2018 (piątek), godz. 19.00
Dostępność dla osób anglojęzycznych: w każdy piątek prezentowane na wystawie prace wideo są opatrzone angielskimi napisami
Oprowadzanie w jęz. ukraińskim: 5.06.2018 (wtorek), godz. 17.00 (więcej)
Wystawa czynna do 29.07.2018 (wt.-niedz., godz. 12.00-19.00)
Wstęp wolny

Wernisaż tłumaczony na polski język migowy; tłumaczka: Magdalena Gach. Po otwarciu zapraszamy także na krótkie oprowadzanie po wystawie tłumaczone na PJM.

Mykola Ridnyi to jedna z najbardziej wyrazistych postaci współczesnej sztuki ukraińskiej. Wywodzi się z pokolenia twórców, które pojawiło się po Pomarańczowej Rewolucji. Artysta dwukrotnie reprezentował Ukrainę na Biennale w Wenecji – w 2015 roku został zaproszony przez Okwui Enwezora do udziału w wystawie głównej 56. Biennale All the World’s Future. Jego prace komentują rzeczywistość społeczną i polityczną.

W Galerii Labirynt Ridnyi prezentuje monumentalną instalację wypełnioną pracami zrealizowanymi w ciągu ostatnich trzech lat. Wśród nich jest znane z Wenecji wideo Zwyczajne miejsca (2015), dotyczące konfrontacji Majdanu i Euromajdanu  oraz najnowszy film Szare konie (2016) opowiadający zagmatwaną historię pradziadka artysty Iwana Krupskiego – anarchisty z początku XX stulecia. To pierwsza tak obszerna prezentacja twórczości artysty w Polsce.

Kurator: Waldemar Tatarczuk

Architektura wystawy: Dana Kosmina

Jakub Majmurek, tekst towarzyszący wystawie

________________

zdj. na górze: Mykola Ridnyi, Blind Spot, 2014-2015, c-print

________________