7-13

Nelly Agassi, – 7 – 13 –

Galeria Labirynt | Plaza, ul. Lipowa 13 (wejście od ul. Ofiar Katynia)
Otwarcie wystawy: 22.06.2018 (piątek), godz. 19.00; po wernisażu o godz. 20.00 zapraszamy na performans Wall—to—Wall (Nelly Agassi, Ryan Packard)
Wystawa czynna do 20.07.2018 (wt.-niedz., godz. 12.00-19.00)
Wstęp wolny

Wernisaż tłumaczony na polski język migowy; tłumaczka: Magdalena Gach. Po otwarciu zapraszamy również na krótkie oprowadzanie po wystawie w PJM.

Wystawa – 7 – 13 – jest wynikiem namysłu artystki nad historią i miejscem, w którym usytuowana jest siedziba Galerii Labirynt Plaza. Inspiracją dla Nelly Agassi stało się pierwotne przeznaczenie terenu przy ulicy Lipowej i późniejsza zmiana jego charakteru, ale przede wszystkim zacieranie się pamięci o historii tej przestrzeni. W 1939 roku w tym miejscu SS utworzyło obóz, w którym do jesieni 1943 roku zmuszano do pracy więźniów cywilnych i żołnierzy pochodzenia żydowskiego. Był to najdłużej funkcjonujący obóz pracy na Lubelszczyźnie, pełniący także funkcję obozu karnego i przejściowego: przeprowadzano w nim m.in. selekcje więźniów, pozostawiając wyłącznie osoby zdolne do pracy. W 1941 roku obóz przejęły Niemieckie Zakłady Zaopatrzenia – DAW, w wyniku czego nastąpiła rozbudowa całego kompleksu – wyodrębniono część produkcyjną oraz kwatery dla więźniów w formie równolegle usytuowanych baraków. Historia i przeznaczenie miejsca do czasów nam współczesnych zmieniały się kilkakrotnie. Po wojnie teren pozostawał własnością wojska, natomiast w latach 60. oddany został do celów handlowych – w pozostałych z czasów wojny barakach otwarto sklepy i komisy, a także pracownie artystyczne.

Obecnie w tej części miasta znajduje się między innymi centrum handlowe Plaza, a na jego terenie także siedziba Galerii Labirynt. Dla Nelly Agassi przeznaczenie współczesnego budynku stało się punktem wyjścia do analizy problemu konsumpcjonizmu, który według niej wiąże się z uczuciem pustki i chęcią przezwyciężenia poczucia straty.

Nelly Agassi (ur. 1973, Izrael) – artystka multimedialna, wykonuje performanse, wideo, instalacje i rysunki. Zajmuje się działaniami związanymi z ciałem i przestrzenią. Prace artystki prezentowane były m.in.: w The Israel Museum i Tel Aviv Museum of Art w Izraelu, a także w Arts Club of Chicago, w Galerii Foksal oraz w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki.

Kuratorka: Aleksandra Skrabek

Aleksandra Skrabek, tekst kuratorski

Patronat_K¯uk_PDF