Kwiaty przynoszą szczęście

Niedzielny poranek filmowy

Na cyklicznych pokazach dla najmłodszych prezentowane są filmy, które są alternatywą dla współczesnych bajek telewizyjnych. Projekcje oprócz tego, że pozwalają maluchom i ich opiekunom dobrze się bawić, mają też wymiar edukacyjny. Są okazją do poznania historii polskiej animacji i rozmaitych technik jej tworzenia. Pokazy obejmują nie tylko filmy archiwalne, ale także najnowsze dzieła, nagradzane na światowych festiwalach filmowych. Tym razem pokaz upłynie pod hasłem „Psiaki polskiej animacji”. W programie:

Dawno, dawno temu…
reżyseria: Łukasz Kacprowicz, GS/SMF, Polska 2012 / czas: 10′
Jeden z odcinków “kulinarnej” serii Mami Fatale. W oczekiwaniu na piernikowe wypieki, Psina i Prosięcie przeżywają przygody “nie z tej bajki”…

Jak działa jamniczek
reż. Julian Antonisz, SMF, Polska 1971 / czas 8’25”
Jedno z najbardziej kultowych dzieł w historii polskiej animacji. Pozornie absurdalny wykład na temat budowy i działania psa jamnika, udowadniający wyższość żywych istot nad najbardziej skomplikowanymi mechanizmami.

Kwiaty przynoszą szczęście
reżyseria: Stefan Janik, SMF, Polska 1982 / czas: 9’34”
Piesek Dali kocha kwiaty, więc kiedy znajduje na śmietniku mały kwiatek, otacza go troskliwą opieką. Przenosi w inne miejsce, uciekając przed wozem ze śmieciami, potem w jeszcze inne, chroniąc go przed przeciągami i złym kotem. Trafia wreszcie na piękną łąkę i stwierdza, że to jest najlepsze miejsce dla kwiatka.

Edward, psie serce
reżyseria: Grzegorz Koncewicz, M.Serafiński Studio, Polska 2011 / czas: 11’13”
Pilot nowej serii dla młodych widzów. Zabawna i pełna zwrotów akcji opowieść dla dzieci o poszukiwaniu przyjaźni. Głównym bohaterem jest chłopiec marzący o kosmicznych podróżach. Pewnej nocy, niespodziewanie, do jego pokoju wpada bezpański psiak, którego chłopiec bierze za kosmicznego przybysza.

Sam jak pies
reżyseria: Zofia Ołdak, SMF, Polska 1968 / czas: 8′
Drugi odcinek jednego z najpopularniejszych seriali Studia Miniatur Filmowych w Warszawie – „Pieska w kratkę”. Historia małego, pluszowego pieska (wg projektu Adama Kiliana), który tym razem w towarzystwie wyjątkowo podobnego do siebie kompana wyrusza na podbój dziecinnego pokoju.

–> wstęp wolny <–