Zdjęcie. Zbliżenie na wnętrza uniesionych dłoni, na którym są namalowane czerwone błyskawice. W tle ciemne chmury i szczyt budynku z zatkniętą flagą.

Nigdy nie będziesz szła sama – wystawa

wystawa – strajk kobiet – 13 grudnia

Nigdy nie będziesz szła sama to wystawa-manifest solidarności z kobietami, które wyszły na ulice po orzeczeniu wydanym 22 października 2020 roku przez Trybunał Konstytucyjny Julii Przyłębskiej. W jego wyniku Polska znalazła się w niechlubnej grupie krajów o najbardziej restrykcyjnym prawie aborcyjnym na świecie. Dlatego kobiety zaprotestowały, żądając wolności wyboru oraz prawa do decydowania o własnym życiu.

Wystawa jest głosem wspierającym ofiary zinstytucjonalizowanej przemocy. Solidaryzujemy się z osobami, które demonstrują podczas marszy i blokad jak również z tymi, które pozostają w domach – bo aparat represji i pogardy niszczy ich zdrowie psychiczne i przepełnia lękiem.

Otwarcie Nigdy nie będziesz szła sama nastąpi 13 grudnia 2020 roku, czyli w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Od tego dnia ekspozycja będzie rozrastać się, powiększając o nadsyłane propozycje, dając tym samym wyraz nieustannej mobilizacji społecznej.

Do udziału w wystawie zapraszamy autorów i autorki transparentów, haseł, kartonów, wlepek, grafik, plakatów strajkowych, dokumentacji fotograficznej i wideo z demonstracji oraz artystów i artystki wspierające protestujące osoby, tworzące prace solidaryzujące się z Ogólnopolskim Strajkiem Kobiet.

Chcemy ukazać ten wielki ogólnopolski oddolny ruch, który ogarnął wieleset miast, miasteczek i małych miejscowości w całym kraju.

Prace można przynosić do Galerii Labirynt osobiście, nadsyłać pocztą oraz za pomocą transferu internetowego, a w niektórych miastach (szczegóły wkrótce) odbędą się zbiórki, na podobieństwo historycznego „Polentransport” Josepha Beuysa z 1981 roku.

Adres pocztowy: Galeria Labirynt, ul. ks. J. Popiełuszki 5, 20-052 Lublin

Adres email: wystawastrajk@labirynt.com


Zdjęcie: Archiwum Protestów Publicznych, 2020 archiwumprotestow.pl