2

Noc Kultury

Prezentacja wybranych filmów z Filmoteki Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie / godz. 20.10, 21.10

W programie filmy ze ścieżki „Mama, don’t take my Kodachrome away” / kuratorka: Aleksandra Kędziorek

Julian Antonisz, Wojciech Bąkowski, Piotr Bosacki, Marcin Ebert, Ewa Juszkiewicz, Katarzyna Łygońska, Józef Robakowski, Mateusz Sadowski, Wilhelm Sasnal

Znudzeni transparentnością mediów cyfrowych polscy artyści video wracają do rzemiosła sztuki filmowej. W taśmach 8 mm, kasetach VHS czy pokazach slajdów odnajdują na powrót nowe środki wyrazu i zachętę do stawiania pytań o rolę mediów w ich praktyce artystycznej. Pokaz, zatytułowany słowami piosenki Paula Simona, śledzi ten nostalgiczny powrót do mediów analogowych i eksperymentów nawiązujących do doświadczeń z lat 70.: Warsztatu Formy Filmowej czy non-kamerowych filmów Juliana Antonisza.

Filmoteka Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie to projekt cyfryzacji oraz udostępniania wybitnych filmów, tworzonych przez artystów polskich z pola sztuk wizualnych w XX wieku i na początku XXI wieku. Filmoteka to również projekt badawczy i edukacyjny.
Jednym z celów projektu jest ocalenie filmów artystycznych realizowanych i przechowywanych przez twórców głównie prywatnie, w dość amatorskich, pozainstytucjonalnych warunkach, filmów istniejących nierzadko tylko w jednej, bardzo intensywnie eksploatowanej kopii. Filmy te stanowią często jedne z najwybitniejszych osiągnięć polskiej sztuki XX wieku.

Laboratorium? To proste!

– zwiedzanie wystawy z przewodnikiem / godz. 19.00, 20.00, 21.00

– indywidualne zwiedzanie wystawy / godz. 19.00 – 22.00

Interaktywne obiekty zaprojektowane specjalnie na wystawę pomagają dzieciom zrozumieć zjawiska zachodzące w przyrodzie. Można samodzielnie wypróbować działanie generatora Tesli, kuli czułej na dotyk, sterować ramieniem robota czy wyruszyć na wirtualną wycieczkę w kosmos. Wystawa ilustruje wiele zjawisk z pogranicza nauki i sztuki, takich jak iluzje optyczne, powstawanie kolorów czy promieniowanie ultrafioletowe. Więcej o wystawie edukacyjnej: tutaj

Neon Kina Kosmos / cała noc

Przywrócenie dawnej „świetlności” neonu z już nieistniejącego, kultowego dla lublinian Kina Kosmos. Po wykonaniu prac restauracyjnych neon zostanie „ponownie-premierowo” podłączony do sieci właśnie w Noc Kultury.

Galeria Labirynt, ul. ks. J. Popiełuszki 5.

– – – – –

Rokrocznie w jedną czerwcową noc przestrzeń miejska Lublina staje się sceną setek wydarzeń artystycznych, które są efektem współpracy niemalże wszystkich lubelskich instytucji i animatorów kultury. Ramię w ramię z amatorami występują zawodowcy, a sceną ich działań staje się przestrzeń miasta. Podczas Nocy Kultury zabytkowe mury Lublina rozsadzają setki wydarzeń kulturalnych podejmujące dialog z publicznością, miastem, architekturą czy historią. To miasto widziało już wiele, ale w tym roku artyści i animatorzy kultury zadbają o to, aby wykorzystać przestrzeń miejską na setki kolejnych sposobów. Takie wydarzenie nie ma precedensu w kraju ani Europie.

W nocy z 8 na 9 czerwca 2013 roku, Noc Kultury odbędzie się już po raz siódmy. Z tego powodu energie miasta przejawiać się będą na siedem sposobów. Tej nocy można będzie przeżyć eksplozję sztuk wizualnych, filmu i teatru, poczuć mrowienie wiedzy, miasto będzie pulsować w rytm muzyki i tańca, porywać będzie także moc słowa.

Więcej:
http://www.nockultury.pl/