Noc Muzeów

Noc Muzeów

W programie nocne zwiedzanie wystaw w Galerii Labirynt, a także wydarzenia specjalne. Zapraszamy!
Wstęp bezpłatny

godz. 18.00, Galeria Labirynt, ul. ks. J. Popiełuszki 5 
Brzuchomówca i milczące obrazy – otwarcie interaktywnej wystawy sztuki współczesnej dla dzieci 
Artyści i artystki: Magdalena Franczak, Elżbieta Jabłońska, Patryk Lichota i Yuliia Andriichuk, Kacper Mutke i Michał Urbański (Tajny_ projekt), Alicja Panasiewicz i Adam Panasiewicz (grupa naN), Maciej Połynko, Krzysztof Topolski
Kuratorka: Agata Sztorc
Wernisaż tłumaczony na PJM oraz na jęz. angielski

Dzieci, wkraczając w przestrzeń wystawy, staną się tytułowymi brzuchomówcami, którzy będą nadawać treść pracom, samodzielnie je interpretując. Okaże się, że pozornie nieme dzieła sztuki, mają dużo do powiedzenia! Niosą ze sobą pełno dźwięków i zapewniają mnóstwo innych wrażeń zmysłowych. Wystawy będzie można doświadczać również z wyłączeniem zmysłu wzorku, uruchamiając dotyk i słuch.

godz. 20.00, Galeria Labirynt, ul. ks. J. Popiełuszki 5
Kuba Szreder: Królikokaczki w starciu z faszyzmem. O użyteczności sztuki w ciężkich czasach – wykład
Wykład tłumaczony na PJM

Czy sztuka może być użyteczna? Co ma do zaproponowania ludziom, którzy zmagają się z wyzwaniami współczesności? Czy pozostaje „tylko” sztuką, czymś co się ogląda i kolekcjonuje? A może zamienia się w coś innego, na co nie mamy jeszcze dobrej nazwy, sztukę używaną na co dzień, bez zbędnego zadęcia, ale za to z przytupem? I jak do tego wszystkiego ma się dziewiętnastowieczny rysunek zwierzątka, które czasem wygląda jak kaczka, a czasem jak królik? Szukając odpowiedzi na te pytania, Kuba Szreder opowie o nowych formach działania w sztuce i poza nią, które wyłaniają się w odpowiedzi na obecny kryzys polityczny, ekonomiczny i ekologiczny. Zaprezentuje artystki i artystów, którzy nie tylko malują obrazy, ale też wynoszą je na demonstracje, zakładają przedsiębiorstwa artystyczne zajmujące się wytwarzaniem lemoniady czy prowadzą śledztwa w sprawie ekobójstwa. Zapraszając do wspólnego namysłu nad pożytkami płynącymi ze sztuki, Szreder nawiąże do klasyków, takich jak John Ruskin, Mierle Laderman Ukeles czy Jerzy Ludwiński, oraz odniesie się do współczesnych debat o praktyce i teorii sztuki realizującej swój potencjał w pełnej skali społecznego życia i politycznej wyobraźni.

 

WYSTAWY
czynne w godz. 12.00-24.00

Marta Krześlak – Ruiny moich marzeń
Galeria Labirynt, ul. ks. J. Popiełuszki 5
Kuratorka: Aleksandra Skrabek

Dziecięcy, dmuchany plac zabaw, z elementami z bajek Disneya, jako przedmiot bezużyteczny został wyrzucony, stał się ogromnym plastikowym odpadem. Artystka przywróciła go do życia, potraktowała jako ready-made, nadając mu nowe artystyczne znaczenie. Krześlak fascynują zbędne i porzucone przedmioty, ale przede wszystkim ich potencjalne możliwości przekształcenia w wyobrażone światy. W swoich działaniach artystka odnosi się do koegzystencji procesów ekonomicznych z naturalnymi, inspiruje się przestrzenią, w obrębie której efekty działania człowieka wpływają na przyrodę. Ta ostatnia w tym zestawieniu często pozostaje bezpowrotnie zniszczona. Instalacji towarzyszy nagranie dźwiękowe – piosenki o marzeniach z lat 90., śpiewane przez artystkę.

Mateusz Choróbski – the empty room of night
Galeria Labirynt 2, ul. Grodzka 3
Kuratorka: Agnieszka Cieślak

Wystawa the empty room of night Mateusza Choróbskiego otwiera cykl prezentacji o charakterze site-specific w Galerii Labirynt 2, która mieści się na Starym Mieście w Lublinie. Historia tej przestrzeni sięga 1988 roku, należała wówczas do lubelskiego Biura Wystaw Artystycznych. Na ekspozycji można obejrzeć nowe realizacje artysty, stworzone specjalnie do tego miejsca, które wpisują się w architekturę XV-wiecznej kamienicy oraz infrastrukturę jej otoczenia. Choróbski dokonuje gestu otwarcia przestrzeni, dodając jej oddechu i zapraszając do środka przypadkowych przechodniów – galeria znajduje się przy głównym trakcie, prowadzącym od Wzgórza Zamkowego, przez Bramę Grodzką i Bramę Krakowską w stronę Krakowskiego Przedmieścia.

Choróbski tworzy instalacje z materiałów takich jak blacha stalowa wykorzystywana do budowy dachów, wnętrza starych termosów, grzejniki Faviera oraz szklane bańki lekarskie. Choróbski nie traktuje wybranych przez siebie obiektów jako ready-mades, ale poddaje je metamorfozom. W wyniku tego procesu przedmioty nabierają nowych znaczeń, zachowując jednocześnie ślad dawnego przeznaczenia nadający im poetyckiego charakteru – na ten trop wskazuje również sam tytuł wystawy stanowiący fragment wiersza amerykańskiego poety Charlesa Reznikoffa.