Norbert Delman: Flame_props

Norbert Delman – Flame_props

Otwarcie wystawy: 29.01 (czwartek), godz. 19.00, Galeria Labirynt 2 (ul. Grodzka 3)
Czynna do 12.02 (wt.-niedz., 12.00-19.00, wstęp wolny)

Korzystając na co dzień z miejsc publicznych, narażamy się na infekcje. Szpitale, baseny, przystanki, a nawet ogólnodostępne stanowiska komputerowe tylko pozornie cechują się czystością i bezpieczeństwem. Ludzie odczuwają lęk przed zagrożeniami, których źródła są niedostrzegalne dla ich oczu. Im bardziej rośnie w nas strach, tym bardziej staramy się utrzymać pozorne bezpieczeństwo. Podobnie jest w świecie wirtualnym – nieznajomość mechanizmów zachodzących podczas surfowania po Internecie usypia naszą czujność. Jedne wirusy szpiegują, naruszając tym naszą prywatność, inne poważnie zakłócają pracę systemu, czy wręcz przejmują nad nim kontrolę, a przede wszystkim w sposób niekontrolowany rozprzestrzeniają się, zarażając kolejne komputery. Pojawia się tutaj pytanie o potrzebę kontroli własnego otoczenia.

Norbert Delman próbuje znaleźć podobieństwa pomiędzy niewidzialnymi zagrożeniami świata wirtualnego i rzeczywistego. Artysta przyjmuje stanowisko biernego obserwatora, przyglądając się zjawisku powszechnego strachu przed wirusami oraz mechanizmom obronnym przyjmowanym przez ludzi. Swoje obserwacje przekształca artystycznie. Zestawia estetykę wirtualną i fizyczną, zadając pytanie o bezpieczeństwo, czy raczej o lęk przed jego brakiem.

Tytuł wystawy nawiązuje do nazwy jednego z najbardziej skomplikowanych złośliwych oprogramowań na jakie do tej pory natrafiono, potrafiącego, m.in. wykonywać regularne zrzuty ekranów czy nagrywać rozmowy toczące się w pobliżu komputera.

Główną ideą przyświecającą artyście jest odtworzenie atmosfery niepewności, strachu, obawy przed czymś niewidzialnym, niezrozumiałym i nieznanym, które towarzyszą nam na co dzień.

Norbert Delman – (ur. 1989) absolwent warszawskiej ASP; dyplom w Pracowni Działań Przestrzennych pod kierunkiem prof. Mirosława Bałki. Odbył dwie międzynarodowe rezydencje w „RSA/ESW” w Edynburgu i „MODEM” Debreczynie. Tworzy instalacje, rzeźby, akcje, jednak – jak sam podkreśla, forma i medium są zawsze wypadkowymi problemu nad jakim pracuje.