Wykład z cyklu "Sztuka nowoczesna – korespondencje sztuk, powinowactwa i syntezy"

Obraz gotowany, czyli rzecz o sztuce kulinarnej i malarstwie – Dominika Sergiej

Otwarte wykłady z historii sztuki pt. „Sztuka nowoczesna – korespondencje sztuk, powinowactwa i syntezy” (cz. II) odbywają się w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. H. Łopacińskiego oraz w Galerii Labirynt. Cykl jest dedykowany pamięci prof. Małgorzaty Kitowskiej-Łysiak i prof. Elżbiety Wolickiej-Wolszleger.

Miejska Biblioteka Publiczna im. H. Łopacińskiego, ul. Peowiaków 12 (Gmach Centrum Kultury): 26.02.2014 (środa), godz. 17.00
Galeria Labirynt: 04.03.2014  (wtorek), godz. 18.00

Pokarm pobudza nasze kubki smakowe, rozbudza zmysły, ożywia ciało i umysł. Jest niezbędny do podtrzymania naszego istnienia. Z przygotowaniem posiłków wiąże się wiele rytuałów oraz tradycji. Karmiąc i gasząc nasze pragnienia fizyczne, możemy zaspokajać też nasze potrzeby estetyczne poprzez formę podania, kompozycję.
Czy i w jakich kontekstach żywność pojawia się w malarstwie? Z jakimi motywami związane jest ukazywanie jedzenia w sztuce? Na te i inne pytania będzie można znaleźć odpowiedzi podczas wykładu Dominiki Sergiej „Obraz gotowany czyli rzecz o sztuce kulinarnej i malarstwie”.

Dominika Sergiej – ukończyła filologię angielską oraz edukację artystyczną w Instytucie Sztuk Pięknych UMCS; studentka i stypendystka Wydziału Sztuki i Komunikacji na Uniwersytecie Rennes II we Francji; stypendystka programu rządu polskiego w latach 2001-2002, koordynatorka programów międzynarodowych w Sandown High School i Middle Lake School w Wielkiej Brytanii; obecnie doktorantka historii sztuki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

Organizatorzy:
Instytut Historii Sztuki KUL im. JPII, Miejska Biblioteka im. H. Łopacińskiego, Galeria Labirynt, Lubelskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych